Život

Doktor Hošić za Bosnainfo: Hitna pomoć bilježi povećan broj pacijenata s lomovima, ovo su preporuke

Snijeg i poledica na ulicama glavnog grada Bosne i Hercegovine donijeli su mnogobrojne probleme za Sarajke i Sarajlije.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Trotoari i šetališta u mnogim sarajevskim naseljima su zaledili zbog niskih temperatura. Građani Sarajeva u mnogim naseljima otežano se kreću zbog poledice koja se zbog niskih temperatura stvorila na trotoarima.

Pročitajte još

Posljednjih dana povećan je i broj pacijenta koji su zadobili povrede padom na led i koji se javljaju u ambulantu za povrede u Hitnoj medicinskoj pomoći Kantona Sarajevo.

Potvrdio je ovo za portal Bosnainfo ljekar Mirsad Hošić.

“Sa zahlađenjem smo u našoj ambulanti za povrede primijetili povećan priliv pacijenata koji su se žalili na povrede”, kazao nam je ljekar Hošić.

Padom na led građani uglavnom zadobiju povrede ekstremita.

“Najčešće su to povrede kontuzivne prirode te frakture. Uglavnom su to lomovi i uganuća nogu”, rekao je te dodao:

“U Hitnoj pomoći imamo svoju RTG službu i ustanova smo koja radi 24 sata te primamo pacijente s ovim akutnim povredama.”

Ukupni broj pregledanih pacijenata u JU ZHMP KS u proteklih 72 sata iznosi 1070 od toga 765 pacijenata u centralnom objektu, a na punktovima 305 pacijenata. Medicinsko terenskih intervencija je bilo 217 od čega je bilo 165 kućnih posjeta. U proteklih 72 sata u Hitnoj pomoći KS obavili su 158 transporta dijaliznih pacijenata.

Ljekar Hošić je preporučio građanima da nose adekvatnu obuću, a građanima starije životne dobi da kretanje na otvorenom svedu na minimum, te da ukoliko baš moraju nešto obaviti ne izlaze u ranijim jutranjim satima, nego kada malo otopli.

“Paziti na sebe. Sarajevo je grad gdje ima dosta i uzbrdice. Ove ledene površine su skrivene. Pazite gdje stojite, držite se rukohvata i predviđenih površina za pješake i naravno, ponavljam, trebate povesti računa o sebi”, savjetuje Hošić.

Zbog naglih promjena temperatura iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo upozorili su hronične bolesnike da se pridržavaju zaštitnih mjera.

“Oni bi trebali redovno uzimati svoju terapiju te bez velike potrebe ne bi trebali izlaziti vani”, savjetuju iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.

Hronični bolesnici (srčani, plućni, bubrežni, dijabetičari i osobe s visokim pritiskom), ali i starije osobe, djeca i trudnice, predstavljaju rizične grupe stanovništva koje su osjetljive na ovakve vremenske prilike.