BiH

Dodik ne žali za promociju vlastitog lika i djela: Više od 5 miliona KM za predstavništva RS, plate i 2.500 eura

Ovogodišnji budžet za osam predstavništava RS u svijetu veći je za 600 hiljada KM u odnosu na prošlu godinu.

FOTO: FOTO : SINIŠA PAŠALIĆ / RINGIER
FOTO: FOTO : SINIŠA PAŠALIĆ / RINGIER

Vlada Republike Srpske odlučila je da za finansiranje osam predstavništava RS u svijetu odobri 5,3 miliona konvertibilnih maraka, mada objektivna računica pokazuje da za rad ovih entitetskih ekspozitura na godišnjem nivou nije potrebno više od oko 2,55 miliona KM. Ovogodišnji budžet za osam predstavništava RS u svijetu pritom je veći 600 hiljada KM u odnosu na prošlu godinu, kada je za njihov rad potrošeno 4,7 miliona KM, piše Žurnal.

Najviše novca i ove godine dodijeljeno je Predstavništvu RS u Rusiji, koje ima dvije kancelarije – u Moskvi i Sankt Peterburgu, cijelih 960.000 KM. Predstavništvo RS u Srbiji dobilo je 930.000 KM, za ono u Belgiji je rezervisano 780.000, za Predstavništvo RS u Austriji izdvojeno je 750.000 KM.

Veličanje Dodikovog lika i djela

Predstavništvo RS u Washingtonu dobiće 620.000 KM, ono u Štutgartu 540.000 KM, a u Grčkoj 400.000 KM. Najmanji iznos i ove godine dobiće Predstavništvo u Izraelu, kome će na račune biti uplaćeno 320.000 KM. Vlada Republike Srpske godinama izdvaja milione maraka za predstavništva RS u inostranstvu, koji su de facto lobistički punktovi entitetske vladajuće strukture u svijetu i od kojih građani nemaju nikakve koristi.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/ RINGIER
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/ RINGIER

Zvanično, Predstavništva RS u svijetu imaju za cilj promociju ovog bh. entiteta u inostranstvu, dovođenje stranih investitora, kao i uspostavljanje naučno-tehničke i kulturne saradnje. Godine iza nas pokazale su da je učinak tih predstavništava minoran, skoro nikakav, bar kada je pogledu ispunjavanje njihovih zvaničnih zadataka. Osim što sporadično privrednicima omogućavaju da učestvuju na pojedinim sajmovima, te organizuju kojekakve kulturne manifestacija i predizborne političke skupova za vladajuće stranke, njihov efekat je čista nula.

Suštinski, osnovni zadatak tih predstavništava i ljudi u njima je lobiranje za aktuelnu vlast na raznim destinacijama u svijetu, prvenstveno za alfu i omegu političkog života u RS Milorada Dodika. Kada se tome pridodaju i sredstva koja Vlada RS izdvaja za plaćanje profesionalnih lobističkih kuća, posebno onih u SAD, jasno je da iz budžeta decenijama cure milioni sa samo jednim ciljem, da se očuva politička pozicija i uticaj Milorada Dodika.

Vlastima RS nije dovoljno to što preko Predstavništva RS u inostranstvu zloupotrebljavaju javni novac za samopromociju, već tim predstavništvima daju više para u odnosu na realne troškove koja ona imaju. Sljedeće kalkulacije to jasno dokazuju. Kancelarije u inostranstvu, koje se sastoje od jedne ili dvije prostorije, ne koštaju više od 2.000 do 2.500 eura mjesečno. Režijski troškovi (struja, voda) iznose maksimalno 300 do 500 eura na mjesečnom nivou.

Sa izuzetkom Predstavništva RS u Beogradu, gdje ima desetak zaposlenih, u ostalim predstavništvima ima jedno ili dvoje uposlenika. Plate se, prema izvorima Žurnala, kreću od 1500 do 2500 eura.

FOTO:DEJAN BOŽIĆ/RINGIER
FOTO:DEJAN BOŽIĆ/RINGIER

Uzimajući najviše cijene, prosta računica kaže da se za zakup prostorija svako predstavništavo godišnje izdvaja oko 30.000 eura (2.500 x 12 mjeseci), pa godišnji troškovi za zakup za osam predstavništava iznose cca 240.000. Troškove režija (struja, voda) godišnje po predstavništvu iznose oko 6.000 eura, odnosno 48.000 eura za svih osam. Ako se za plate izdvaja oko 2.500 eura (plus porez od oko hiljadu eura), ti troškovi na godišnjem nivou iznose blizu milion eura za svih osam predstavništava. Ako svemu tome dodaju kojekakve promocije, koje ne prelaze cifru od 20.000 eura, dolazimo do maksimalne brojke od oko milion i 308 hiljada eura (2.550.600 KM) potrebnih za finansiranje predsedavništava RS u inostranstvu.

Javni novac u privatni budžet

Što će reći, da je za osam entitetskih predstavništava u svijetu odobreno čak 2.749.400 KM više nego što je potrebno. To praktično znači da nijedno predstavništvo ne bi moglo preći cifru od oko 318.825 KM. godišnje. Sve ostalo je teška zloupotreba i nelegalno izvlačenje novca – ili za lobističke poslove ili za podmirivanje ličnih interesa osoba koje vode ta predstavništva ili neke druge spekulativne radnje za tim novcem.

Posebna priča je to što su mnoga od ovih predstavništva registrovana na stanove i privatne adrese zaposlenih u tim predstavništvima. Revizijom rada predstavništava RS u inostranstvu ne bavi se niko, niti šefovi tih ekspozitura bilo kome podnose izvještaj o tome troše novac. Javnost RS, koja izdvaja novac za njihovo postojanje, ima pravo da zna ko, kako i za šta u tim predstavništvima troši javni novac. Pravo mjesto za to bila bi Narodna skupština RS, ali vladajućim to ne pada na pamet, jer odavno na budžetska sredstva gledaju kao na vlastiti novčanik.