Magazin

Da li je dobro piti kafu s mlijekom? Evo šta kaže poznati gastroenterolog...

Gastroenterolog govorio o kafi koja je mnogima najdraži napitak, pa otkrio neke nepoznanice.

Kafa s mlijekom, Dr Vojislav Perišić
FOTO: FACEBOOK/LIDERIS MARKETING AGENCIJA

Dr. Vojislav Perišić je poznati gastroenterolog koji često govori o zabludama oko mnogih namirnica, kao i o nekim navikama lošim za naše zdravlje. Ovaj je put odlučio govoriti o kafi i njezinom dnevnom unosu.

Iako kafa ima pozitivne učinke na naš organizam, često se postavlja pitanje koliko je kafe dnevno dopušteno popiti i može li se ovaj napitak kombinirati s mlijekom, a sve takve nedoumice je ovaj stručnjak riješio na jednostavan način.

Kafa je odličan diuretik (poboljšava izlučivanje mokraće) i ima antioksidativna svojstva, ali je preporuka da se uz kafu pije i voda.

-Preporučena količina kafe koju biste trebali popiti tokom dana su prema savjetima stručnjaka dvije velike šoljice ili četiri male, bio je odgovor ovog liječnika, a kako u posljednje vrijeme kruže razna negativna mišljenja oko mlijeka koje većina dodaje u kafu, odlučio je prokomentirati učinak mlijeka na naš organizam.

-Ako smo intolerantni na laktozu, između osam i 12 sati javit će se bolovi, nadutost, podrigivanje, proljev. Ako toga nema, tolerantni smo na laktozu, objasnio je dr. Vojislav Perišić.

Osim štetnosti mlijeka, kroz život nas uče kako odraslima mlijeko uopće nije potrebno, a liječnik je poprilično jednostavno riješio ovu teoriju.

-Pitao sam profesora iz Sheffielda treba li nam mlijeko kad odrastemo? Znaš što mi je rekao? Jeftino je i posvuda, jedi meso i mast i bit ćeš zdrav. Ne treba ti mlijeko. Mlijeko je kapital do dvanaestog mjeseca života, ali ne i nakon toga. Jeftin je i ima kalcija. To je filozofija mlijeka, objasnio je.

Ipak, naglasio je kako je najbolje mlijeko, ujedno i ono najskuplje.

-Magareće je mlijeko najskuplje, ne stvara probleme, ali ima jak miris. Muka ga je piti čak i odrasloj osobi, zamislite da morate dijete natjerati da ga pije. (LMA)