Politika

Čović i Plenković poručili: "Reakcije su pretjerane, treba smiriti loptu"

Dragan Čović, lider HDZ BiH i Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske nakon održanog sastanka obratili su se javnosti i komentirali saradnju koju dvije države imaju ali i komentirali političku situaciju u BiH.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Čović se očekivano, osvrnuo na “majorizaciju” Hrvata u BiH.

“Ja sam uvjeren nakon razgovora sa Schmidtom da će se uspostaviti zakonodavna, pa onda i izvršna vlast u BiH kako bismo mogli ispuniti preduslove koji se traže, ali, naš nedvosmislen put jeste euroatlanski put. Kad je Schmidt odobrio novac za izbore u BiH nije bilo ovakve pažnje. Nadam se da ćemo u drugačijem ozračju nastaviti našu kampanju i nadam se da ćemo izbjeći tu političku krizu koju imamo već tri godine. Uvjeren sam da mi možemo razumjeti da je ovo minimalan pokušaj ispravljanja greška prema Hrvatskom narodu”, kazao je Čović.

Plenković se složio sa Čovićem i smatra kako korištenje bonskih ovlasti Schmidta u duhu onoga što jeste uloga visokog predstavnika je dobra i ne vidi ništa sporno.

“Reakcije oko izbora su pretjerane, treba smiriti loptu. Evropska unija je budućnost BiH. Hrvatska želi uzeti BiH pod ruku i pomoći joj da ide dalje, to je iskren, parnerski gest i odnos od kojeg nećemo odustati”, kazao je Plenković.

“Došli smo kao i uvijek kao prijatelji BiH, kao Vlada koja brine o Hrvatima kao narodu. Želim istaći kako su BiH i Hrvatska izrazito vezane zemlje. Želimo pomoći BiH, posebno na putu u EU. Zalažemo se za to da BiH dobije kandidatski status, radili smo na tome da se smanji broj kriterija za BiH za ulazak u EU, kako bi ona što lakše pristupila ovoj zajednici”, kazao je Plenković.

Naglasio je kako su odnosi dvije zemlje dobri i kako su Hrvatska i BiH na trgovinskoj razmjeni na razini većoj od 2 miliona eura, što znači prvi partneri u saradnji. Istakao je i dobru saradnju i pomoć kad je riječ o požarima u Hercegovini, ali i spomenuo izbore koji su planirani u oktobru.

“Žao nam je što razgovori nisu u Federaciji na nivou političkih stranaka koji će zadržati duh i slovo Dejtonskog sporazuma, Washingtonski sporazum koji će jačati saradnju Hrvata i Bošnjaka. Nažalost, nisu uspjeli pregovori i koje je podržavala EU, SAD, no zadovoljni smo da je predsjedatelj EU na zahtjev Hrvatske, reagirao i pokušao razgovarati. Vidim da su dosta razotkrivajuće reakcije, posebno iz dijela Bošnjačkih stranaka na poteze Schmidta, a ono što mi znamo i smatramo jeste da su njegovi potezi dobri i korisni. Vjerujemo da bi jedan taj potez donio do boljih rezultata i formiranja izvršne vlasti. Hrvatskoj je stalo da BiH bude ravnopravna, suverena, da Hrvati budu ravnopravni kao konstitutivan narod. Mi želimo da BiH dobro funkcionira da bude ekonomski i socijalno uključiva”, naglasio je između ostalog Plenković.

Kazao je kolika je važnost otvaranja Pelješkog mosta i koliko je bitan za rast i razvoj i bolju frekfenciju i transport roba i usluga.

Plenković je najavio finansiranje projekata u Mostaru među kojima i univerzitet i bolnicu.

U konačnici Čović je poručio da želi da se vrate dobri odnosi i Hrvata i Bošnjaka i to posebno na nivou u Federaciji. “Samo pomirenje političkih stranaka posebno Hrvata i Bošnjaka, jer ako ima sloge u političkim redovima, bit će i među narodom”, kazao je Plenković.

Podsjetimo, Plenković je danas u posjeti Hercegovini.

Uz predsjednika hrvatske Vlade u posjeti je i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić-Radman, ministrica poljoprivrede Marija Vučković te Zvonko Milas, državni sekretar državnog ureda za Hrvate izvan RH.