Politika

Kasim Trnka za Bosnainfo: 'Dodik od danas do sutra prilagođava izjave. Ne može sa muslimanima da diše isti zrak, a ode na otvorenje džamije...'

"Dodik je van svake sumnje uporan u svom konceptu da zaoštrava situaciju u BiH..."

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Emeritus prof. dr. Kasim Trnka, član Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca, jedan od najiskusnijih i najuvaženijih bosanskohercegovačkih profesora iz oblasti ustavnog prava govorio je za Bosnainfo o aktuelnim dešavanjima u našoj zemlji.

Nije neobično da se u Bosni i Hercgovini u nedostatku rješavanja gorućih problema u državi zvecka oružjem, no čini se da je posljednjih dana zapaljiva retorika prešle okvire na koje su građani navikli. Milorad Dodik gotovo svakodnevno daje uznemirujuće izjave, priziva podjelu BIH, pa onda poziva na mir, vrlo čudno ponašanje, a šta se iza toga zaista krije?

Imaju li građani razloga za strah i kako situaciju vidi, pojasnio je uvaženi profesor Trnka:

“Sigurno da je situacija bremenita u ovom trenuku. Različite političke opcije koje su još iz rata bile međusobno suprodstavljene pokušavaju sada mirnim sredstvima da ostvare svoje ratne ciljeve. Ako tome dodamo geopolitički diskurs, ako vidimo da se Rusija bori da ostvari uticaj na zemlje Zapadnog Balkana i da preko režima u Beogradu i Republici Srpskoj nastoji da destabilizuje prilike na ovom regionu, prije svega u Bosni i Hercegovini, a vjerovatno i u Crnoj Gori i na Kosovu, a s druge strane EU i NATO pakt procjenjuju da moraju nešto bitnije poduzeti da zaustave taj prodor ruskog uticaja na ovo područje.

Pa tako su ubrzali evropski put BiH, iako ga naročito nismo zaslužili, taj napredak, tako da smo dobili progovarački status i sad bi realno se moglo očekivati da nam predlože termin početka pregovora. Što je još važnije, jer i NATO pakt je najavio da će na svom slijedećem zasjedanju uvesti i kandidata za članstvo i rekli su da bi to mogla biti BiH, da bi imali status kandidata za članstvo u NATO.

Pročitajte još

To bi dovelo do jačanja zapadnog uticaja na ovom području, tako da ako tome još dodamo usvajanje Rezolucije o Srebrenici u generalnoj skupštini UN gdje režim u Beogradu i RS-u pokušavaju da kažu da je to sve protiv srprskog naroda. Dodik je svojevremeno govorio da on čeka povoljne međunarodne prilike da izvrši secesiju Republike Srpske u odnosu na Bosnu i Hercegovinu.

On svoje izjave prilagođava od danas do sutra, pa ako mu ne ide u prilog da se ide u secesiju, onda daje pomirljive izjave kao što je danas u Banja Luci rekao da je rušenje Arnaudija džamije bila greška. Do duše nije rekao da je 1.200 srušenih džamija greška koje je tadašnja takozvana Republika Srpska srušila.

I sada odjednom mu odgovara da razgovara i da svi budu prisutni otvaranju džamije, a prije toga je rekao da sa muslimanima ne može da diše isti zrak i da im je dovoljno 25 posto teritorije Bosne i Hercegovine. Dakle, on od danas do sutra prilagođava svoje izjave, ali je van svake sumnje uporan u svom konceptu da zaoštrava situaciju u Bosni i Hercegovini.

Objektivno, zbog svih ovih okolnosti o kojima sam govorio nije realno da dođe do nekog bitnog poremećaja situacije, možda nekih manjih incidenata ako to nekoj političkoj opciji bude odgovaralo. Ali, u principu, s obzirom da je NATO prema Aneksu 1 Dejtonskog sporazuma odgovoran da čuva mir u Bosni i Hercegovini I da je prisutan na našim prostorima, to sve skupa govori da situacija nije baš ista kakva je bila 1991-1992. godine i nadam se da neće ići u tom pravcu“, kazao je profesor Trnka za Bosnainfo.

U naredne dvije sedmice građani BiH će moći vidjeti pojačano kretanje vozila EUFOR-a na putevima i željezničkim prugama širom Bosne i Hercegovine, rečeno je jutros iz EUFOR-a. Kako se navodi, ove aktivnosti vezane su za povratak strateških rezervnih snaga EUFOR-a, i njihovih pridodatih elemenata, iz BiH u Francusku, Italiju i Rumuniju.

Elementi rezervnih snaga EUFOR-a redovno se raspoređuju u BiH. Region je pojačao opskrbu vojnog naoružanja, a BiH je čini se opet naivna, nemamo dovoljno vojne opreme i bez uticaja stranaca upitno je šta bi bilo?

Pročitajte još

Dobro je da se kontigenti EUFOR-a kreću po Bosni i Hercegovini, to ima psihološki značaj, da svi oni koji pomišljaju na neke vanredne prilike znaju da je NATO prisutan ovdje. Što se tiče naoružanja, nažalost naoružavanje Oružanih snaga BiH mora dobiti odluku Predsjedništva BiH, a ono kao što znamo, konkretno predsjednica Cvijanović ima suprotan koncept i ona se zalaže za jačanje Srbije, nego jačanje Oružanih snaga BiH. Ali, računajući na podršku NATO snaga tu će se ipak napraviti neki balans”, stava je profesor Trnka.

O potezima Trojke i da li su previše ustupaka učinili Dodiku, profesor je stava kako će to vrijeme pokazati.

“To će vrijeme pokazati, ali u svakom slučaju nisu bili dovoljno energični da preduzmu inicijativu i da kako Dodik njih uslovanja, da i oni na neka pitanja uslovljavaju njega – to je jedna politička igra u kojoj su morali imati mnogo aktivniju ulogu”, ističe profesor Trnka.

Kamen spoticanja na našoj političkoj sceni je i Izborni zakon BiH, za kraj našeg razgovora pitali smo profesora da li se izbori održati u oktobru i kakva su njegova predviđanja?

“Izbori će se sigurno održati u oktobru i ja mislim da po pravilima Izbornog zakona BiH, a da nije moguće da se paralelno održava po drugom zakonu u entitetu Republika Srpska jer taj izborni zakon koji je usvojen u Narodnoj skupštini sigurno će biti predmet ocjene Ustavnog suda, a u krajnjoj liniji djelovat će i visoki predstavnik jer je prosto neodrživo da u jednoj zemlji budu dva izborna zakona, jer Dejtonski sporazum izričito propisuje da će Parlamentarna skupština BiH donijeti izborni zakon, tu nema nikakve dileme”, kazao je uvaženi profesor Kasim Trnka za Bosnainfo.