Politika

Cikotić: BiH prestaje biti atraktivna ruta za migrante

Bosna i Hercegovina je prva država u regionu, odnosno na zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti, koja je ovih dana počela sa deportacijama državljana Pakistana koji nezakonito borave u BiH, što je veliki uspjeh u borbi s migrantima.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

Istakao je ovo u intervjuu za Srpskainfo ministar bezbjednosti BiH, Selmo Cikotić, koji podsjeća da je prije dva dana Služba za poslove sa strancima BiH sa aerodroma u Sarajevu ispratila prvu grupu migranata po sporazumu o readmisiji između BiH i Pakistana, koji je u novembru 2020. godine potpisao sa ministrom unutrašnjih poslova Pakistana.

– BiH je jedna od rijetkih zemlja koja je uspjela potpisati ovaj sporazum s Pakistanom i počela da vrši prinudne deportacije – napominje Cikotić.

Koliko će ove deportacije pomoći da se smanji priliv migranata u BiH?

Sam sporazum od readmisiji između BiH i Pakistana je već smanjio broj Pakistanaca ili procenat njihovog učešća u ukupnom broju ilegalnih migranata koji borave na prostoru BiH. Mi smo još krajem prošle godine pripremili jedan kontigent Pakistanaca za readmisiju, međutim, zbog nepostojanja spremnosti EU da podrže taj proces, deportacija tad nije realizovana. Sad smo našli mogućnost i praktično smo vlastitim sredstvima u okviru sistema bezbjednosti organizovali deportaciju trojice Pakistanaca, koji su prije dva dana ispraćeni s aerodroma u Sarajevu u svoju državu. Jako je važno da se ide s implementacijom tog sporazuma. Taj sporazum i početak njegove primjene utiče vrlo obeshrabrujuće na Pakistance koji razmišljaju o kretanju kroz BiH na svom putu prema zemljama Evropske unije. Iz tog razloga je jako bitno da idemo dalje s primjenom tog sporazuma.

Osim Pakistana, da li će biti deportacija migranata i u neke druge države?

Mi idemo dalje s našim naporom da i sa drugim zemljama od interesa potpišemo slične sporazume. Za sada imamo sporazum samo s Pakistanom, zemljama regiona i EU. Nemamo, međutim, sa zemljama iz kojih nam najviše i dolaze ilegalni migranti. Te zemlje su vrlo nevoljne, odnosno suzdržane u tim pregovorima. Mi i pored svega toga pokušavamo naći neke motivirajuće mehanizme i načine da ih uključimo u aktivan režim tih pregovora. S nekim zemljama smo napravili određene pomake, ali nećemo to komentarisati dok ne budemo došli do konačnog sporazuma.

Koliko će ova deportacija i sama informacija da bi mogli dočekati sudbinu trojice Pakistanaca, koji su deportovani, doprinijeti poboljšanju bezbjednosne situacije u onim dijelovima BiH u kojem se nalaze migranti?

Sama ova informacija će imati pozitivan efekat po bezbjednost u BiH u smislu da će demotivisati Pakistance da dolaze, pa i neke druge migrante. Moram napomenuti da zbog niza aktivnih mjera, koje sistem bezbjednosti u BiH preduzima u poslednje dvije godine, Bosna i Hercegovina prestaje biti atraktivna ruta za ilegalne migrante. Broj migranata je konstantno u padu, ne samo onih koji dolaze iz Pakistana, nego i iz svih drugih zemalja. Treba reći da se pojavljuju migranti iz zemalja iz kojih ih do sada nije bilo. U svakom slučaju, mi radimo u pravcu daljeg smanjivanja broja migranata koji se nalaze u BiH, a time povećavamo bezbjednost građana na čitavom prostoru ove države.

Koliko trenutno ima migranata u BiH?

Ne mogu reći tačan broj, ali ih ima manje od 2.000 u svim kampovima u BiH.

Kada kažete da ima zemalja iz kojih migranti dolaze po prvi put, koje su to države?

Pojavljuju se čak i iz nekih latinoameričkih i afričkih zemalja. Radi se o malom broju migranata, ali u svakom slučaju te rute ulaska u EU su neprekidno opterećene pokušajima migranata iz čitavog svijeta da uđu u zemlje Evrope.

Da li se ima u planu uskoro nova deportacija migranata iz Pakistana?

Radimo dalje na pripremi tog sporazuma i vršimo pripreme za deportaciju novih lica. Ta procedura je poprilično komplikovana tako da za sada ne mogu reći o kojem broju ljudi se radi i koliko migranata može biti obuhvaćeno sljedećom turom.