Život

Bosnainfo u izvidnici: U tržne centre i knjižare stigao školski pribor! Kakve su cijene ove godine i šta građani kupuju

Svake godine pa tako i ove, krajem avgusta roditelji sa svojim školarcima počinju nabavku školskog pribora, ruksaka, ali i istražuju kakve su cijene novih školskih udžbenika.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Tržni centri i knjižare u Sarajevu već su se opremili sa školskim asortimanom.

Kada je riječ o udžbenicima mnoge knjižare nisu kompletirale svoju ponudu, pa se tako očekuje da do 1. septembra stignu nove knjige, udžbenici, radne sveske, čitanke itd.

Ponuda je šarolika, kao i cijene. Mnogi roditelji su u brizi kako opremiti dijete za školu, a uklopiti se u kućni budžet. Realno, jako teško, jer ni obična sveska teško da se igdje može naći ispod 1.85 KM u Sarajevu.

Pročitajte još

Razgledajući ponudu tržnog centra Bingo u Sarajevu sreli smo roditelje koji imaju dva školarca i koji su nam kazali kako je svake godine sve skuplje.

Septembar za roditelje učenika najskuplji mjesec u godini

„Mi se tješimo porast će djeca i ovo će proći, ali zaista nije jednostavno, pogotovo jer djeca gledaju šta ko ima, pa onda ne možeš baš da nema ni tvoje dijete. Mi imamo dva sina koja idu u osnovnu školu i septembar nam je muka, jer su veliki troškovi. Muž i ja radimo, al evo na odmoru smo oboje pa smo danas došli da malo razgledamo školski pribor i gdje nam je najjeftnije. Sad računamo treba nam najmanje 20 sveski, a to se kupuje opet cijelu godinu, jer djeca to poderu i samo na sveske mi ćemo izgleda morati dati najmanje 40 KM, a gdje ostalo, treba i odjeća nova, obuća, ma da vam ne pričam dalje, vidite sve“, ističe zabrinuta Sarajka Amela koja u prosjeku u septembru potroši preko 400 KM za opremanje djece u školu.

Naglasila je i da kupuje polovne knjige jer je isplatnije, a trudi se i da ona sama neke proslijedi i pokloni, da se na taj način barem nekome olakša da ne kupuje baš sve.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

I nažalost, baš je tako.

Samo cijena sveski varira u zavisnosti da li je tankih korica, mala velika, debelih korica, kakve su korice, da li su na njima popularne aplikacije i slično, pa tako da imate sveske od 1,85 KM pa do 5.75 KM.

U velikim tržnim centrima Bingo, Mercator i Konzum cijene olovki su od 0.85 KM pa čak i do 10KM, bojice od 2.65 KM pa do 12 KM, blok za crtanje od 2.30 KM do 4,30 KM, tempere od 5.90 KM do 15 KM. Gumice za brisanje se ne mogu naći za 0.50 KM, sve su uglavnom od 0.70 kf pa čak i do 3 KM.

Ove godine besplatni udženici za učenike osnovnih škola u Kantonu Sarajevo

Kada je riječ o ruksacima i torbama u tržnim centrima se mogu pronaći lošijeg kvaliteta što i cjenovno odgovara pa su tako neki 12 KM, a neki i 40 KM. Roditelji zbog težine knjiga uglavnom ruksake traže u knjižarama jer žele kvalitet i ne žale da plate skuplje ruksak ili torbu, kako bi isti izdržao bar godinu dana. Sjajne ruksake možete pronaći u knjižari Svjetlost.

Ipak nije sve tako sivo, jednu lijepu vijest danas je saopćila ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović: “Ove godine svi učenici od prvog do devetog razreda osnovnih škola, kao javnih ustanova, dobit će besplatne udžbenike“.

Podsjetila je i kako je ovakva praksa uvedena prošle godine za učenike od petog do devetog razreda, kada je u Budžetu Kantona Sarajevo osigurano četiri miliona KM za ovu namjenu.

“Ove godine tu smo praksu i učenički standard kompletirali i za učenike od prvog do četvrtog razreda. Na ovaj način želimo snažno podržati naše učenike i porodice, uspostavljati dobre učeničke standarde, a ovakvih primjera bit će još puno u narednom periodu”, poručila je ministrica Hota-Muminović.

Tako da ove godine roditelji osnovaca u Sarajevu kupuju školski pribor, a za udžbenike se pobrinula Vlada Kantona Sarajevo.