Život

Dr. Suljević: Neprespavana noć najveći stres za organizam, dovodi i do nastanka alergijskih komplikacija

Muče vas alergije, kako ih ublažiti, mogu li se prevenirati?

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Koje su najčešće alergije danas, kod djece i odraslih? Na koje simptome posebno trebamo da obratimo pažnju? Za N1 o ovim važnim pitanjima govorio je prim.dr. Ismet Suljević subspecijalista imunolog i alergolog.

Interakcija sa prirodom

Doktor Suljević napominje da s obzirom da je došlo do klimatskih promjena, povećava se broj alergijskih reakcija i komplikacija.

“U svakom slučaju, vidimo i ove godine, kako je rano došlo proljeće, vegetacije su nabujale, pojavili su se određeni alergeni. Kako civilizacija napreduje, tako se povećava i broj alergijskih bolesti. Nismo u staklenom zvonu, u interakciji smo sa prirodom. Ukoliko ne čuvamo prirodu, uzvraća nam na isti način i dovodi do određenih komplikacija. U zraku ima određenih čestica, polenov prah, udišemo to, dovodi do određenih manifestacija na organizam”, ističe Suljević, naglašavajući da sve što nas okružuje, može biti alergija.

Navodi da se može desiti da u životu primite 100 pencilina, a da ste na 101 alergični. Pijete mlijeko čitav život i odjednom postanete intolerantni na laktozu ili alergični, ili bilo koji drugi agens koji konzumirate.

San je bitna stvar, napominje. Stres, nesanica… to je sve jako važno.

“Smatra se da je neprespavana noć najveći stres za organizam i ukoliko to kontinuirano traje, onda dolazi do sloma imunološkog sistema i dolazi do mogućnosti nastanka alergijskih komplikacija”, kaže doktor Suljević.

Moguće komplikacije

Ukoliko čovjek ima određenu alergiju, ističe doktor, jednostavno treba otkriti šta je u pitanju i izbjegavati tu situaciju, ili da se nivo alergena smanji.

Kada je u pitanju odbrana, bitno je da zdravo jedemo, pijemo, na prirodnim osnovama i da je jednostavno zdrava hrana, bez previše pesticida.

Najgora komplikacija od alergija je otok glasnih živa, kad gubite glas, navodi doktor, dodajući da kad dolazi do gušenja, tad se mora hitno intervenirati.

“Alergijska reakcija može da se manifestuje kroz par sekundi ili sat-dva, zavisi od alergena”, ističe Suljević.

Na kraju je poručio da ne treba biti sam svoj ljekar, nego tražiti stručnu pomoć.