Život

Amina Maglajlija iskoristila sredstva za pokretanje biznisa i uspješno dizajnira i prodaje svečane haljine

Amina Maglajlija je 27-ogodišnja djevojka iz Sarajeva koja je odlučila da se bavi dizajniranjem i izradom unikatnih svečanih haljina i pokrene vlastiti biznis.

FOTO: OPĆINA STARI GRAD SARAJEVO
FOTO: OPĆINA STARI GRAD SARAJEVO

U realizaciji ove ideje imala je podršku Općine Stari Grad Sarajevo koja joj je dodijelila finansijski podsticaj na osnovu kojeg je registrovala obrt, nabavila materijale za izradu haljina i pokrenula promociju svog biznisa putem društvenih mreža. Posao se počeo razvijati, a Amina je s vremenom stekla sve više kupaca, te vjeruje da će u budućnosti njen obrt prerasti u ozbiljno poslovanje.

Općina Stari Grad objavila je 2020. godine, putem Službe za lokalni razvoj i poslove mjesnih zajednica, Javni poziv za finansiranje i sufinansiranje sredstvima iz Budžeta Stari Grad Sarajevo za 2021. godinu, namijenjenih razvoju preduzetništva i zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva, među kojima su mladi, nezaposlene osobe, žene, osobe s invaliditetom, na osnovu kojeg je 9 aplikanata dobilo podsticajna sredstva. Među njima je bila i Amina koja je rado podijelila svoja iskustva sa nama.

Dizajnira i izrađuje nove haljine, te preuređuje stare

Amina se na na pokretanje vlastitog biznisa odlučila nakon što je, u razgovoru sa svojom porodicom i prijateljicama, uvidjela da u našem gradu postoji potreba za posebno izrađenim svečanim haljinama za specijalne prilike koje bi imale pristupačne cijene za svaku ženu.

FOTO: OPĆINA STARII GRAD SARAJEVO
FOTO: OPĆINA STARII GRAD SARAJEVO
FOTO: OPĆINA STARII GRAD SARAJEVO
FOTO: OPĆINA STARII GRAD SARAJEVO
FOTO: OPĆINA STARII GRAD SARAJEVO
FOTO: OPĆINA STARII GRAD SARAJEVO
FOTO: OPĆINA STARII GRAD SARAJEVO
FOTO: OPĆINA STARII GRAD SARAJEVO

„Izrada i kreiranje haljina za mene je u početku bio samo hobi i radila sam uz pomoć moje majke. Onda sam odlučila da pokušam da se ozbiljnije bavim ovim poslom i aplicirala sam na Javni poziv Općine Stari Grad.

Kada sam prošla na javnom pozivu i dobila sredstva za pokretanje biznisa, hobi je prerastao u mnogo ozbiljnije poslovanje i mislim da će se u budućnosti širiti još i više“, kazala je na početku razgovora ova mlada djevojka sa Bistrika.

Shvatila je da joj je za uspješno poslovanje jednako potreban i dobar marketing i promocija njenih proizvoda, te je odlučila da iskoristi prednosti društvenih mreža.

„Zahvaljujući Facebook-u i Instagramu javnost je upoznala moje haljine i brend koji sam nazvala ‘Dress.majestic’. Žene različitih generacija su počele kupovati ili iznajmljivati moje haljine za vjenčanja, maturske večeri i druge važne događaje,“ ispričala je Amina koja kreiranje i izradu haljina radi u svom domu, ali razmišlja o tome i da u budućnosti posluje u nekom od poslovnih prostora u Starom Gradu. „Veoma sam zahvalna Općini Stari Grad i općinskom načelniku na prilici koja mi se ukazala i povjerenju koje su imali u mene kada su mi dodijelili sredstva za početak rada. Bez tih sredstava danas ne bih bila ovdje. Voljela bih u budućnosti imati prostor u kojem ću primati svoje kupce i raditi sa njima u Starom Gradu i nadam se da ću i taj cilj ostvariti,“kazala je.

Pored svečanih haljina, Amina izrađuje i druge odjevne komade, a najveću radost joj pričinjava kada su njeni kupci zadovoljni. Za izradu jedne svečane haljine potrebno joj je minimilano 10 do 15 dana, a sve materijale nabavlja u Bosni i Hercegovini. „Osim izrade dizajniranih haljina, bavim se i prepravkom i doradom starih haljina, pa često kupci budu oduševljeni kako od stare haljine nastane nova,“ kazala je Amina. Cijene po kojima izrađuje haljine su različite i zavise od vrste materijala koji koristi, kao i zahtjevnosti modela. Cijena jedna svečane haljine kreće se od 200 KM pa nadalje, dok je cijena iznajmljivanja od 60 KM pa nadalje.

Općinski načelnik Hadžibajrić oduvijek je pokazivao razumijevanje za ambiciozne i hrabre mlade ljude koji su samostalno odlučili pokrenuti biznis i tako obezbijediti egzistenciju. Primjer Amine Maglajlije pokazatelj je da se uz pomoć lokalne zajednice mogu uspješno ostvariti poslovne ideje i vizije. Od 2016. godine do danas Općina Stari Grad je samostalno i u saradnji s partnerima obezbijedila više od tri miliona maraka za projekte u oblasti razvoja poduzetništva i smanjenja stope nezaposlenosti, a za start-up biznise i samozapošljavanje dodijeljeno je oko 400.000 KM