Kolumne

Promjena nema, narod će opet isto glasati

Predstečajni postupak Nove željezare Zenica je pokazao istinu. Istina je da postoji povjerioci koji potražuju preko 300 miliona KM.

FOTO: FACEBOOK / IZUDIN KEŠETOVIĆ
FOTO: FACEBOOK / IZUDIN KEŠETOVIĆ

To znači da su povjerioci ključni u postupku namirivanja potraživanja. Vlasnici kapitala imaju nula KM. Čista matematika bi pokazala kakva je pasiva i aktiva. Kako? Jednostavno. Prvo, pasiva – to su obaveze. Kako su nastale obaveze ? Drugo, aktiva – koja je vrijednost imovine.

U svim računicama koje se pokažu sve jedno je koji će zakon djelovati. Očito da je ovdje suština u nečemu drugom. Rekli bi po onoj: ” Na zapadu ništa novo”. To je stara priča koja je svih ovih 30 godina pokazala kako se kralo i pljačkalo. Nažalost ta priča nije završena. Ostalo je toga mnogo. Kraj se ne nazire. Istina je skrivena. Sistem ne djeluje. Pljačka se nastavlja. Pravna država je svih ovih 30 godina na čekanju. Policija, tužilaštva i sudovi su nemoćni. Čak i ” VAR sistem” je upitan. Promjena nema u političkom sistemu. Ekonomija je na čekanju. Stečaj je spas da se uvede red i da sve propadne što je “truhlo”. Ovako se ne zna “čija je u čijoj”. Ne zna se ko je Kurta, a ko je Murta. Narod ne zna istinu i zato plaća sve svojim siromaštvom. Narod će opet isto glasati. Sve mu je jedno bio na vlasti Kurta ili Murta. Narod siromaši.

Promjena nema. Daleko je sunce.