Ekonomija

Alarm za Njemačku? Dvije trećine radnika razmišlja o odlasku

Dvije trećine radnika u Njemačkoj prihvata posao u inostranstvu kao mogućnost. SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i Švajcarska su na vrhu liste destinacija, prema anketi instituta za istraživanje tržišta Apinio (Appinio) za sajt za zapošljavanje Indid (Indeed).

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Istraživanje je pokazalo da je jedna trećina ispitanika već uputila konkretne upite. Interesovanje za SAD je, kako se navodi, nedavno opadalo.

“Ako dvije trećine zaposlenih razmišlja o odlasku, to treba shvatiti i kao znak nezadovoljstva uslovima kod kuće”, rekla je ekonomistkinja Indida Virdžinija Zondergeld, prenosi dpa.

Međunarodna mobilnost je, dodala je, u osnovi dobrodošla.

“Političari i poslodavci treba ozbiljno da shvate ove signale. U dijalogu sa zaposlenima moraju se stvoriti novi podsticaji za rad u Njemačkoj, poboljšati uslovi rada i talentovanim ljudima dati stvarni razlozi da ostanu”, rekla je Zondergeld.

Najveće interesovanje među radnicima sa visokim primanjima

Želja za radom u inostranstvu bila je posebno izražena među osobama sa visokim primanjima.

Oko polovine onih sa neto prihodom domaćinstva većim od 6.000 evra mjesečno već se prijavilo za poslove u inostranstvu ili istražuje strano tržište rada.

Većina ne planira trajno napustiti Njemačku

Međutim, velika većina ne želi da trajno ostane u inostranstvu, a raspon želja kreće se od nekoliko mjeseci do više godina, prenosi B92.