Zdravlje

Visok holesterol utiče na tijelo

Previše LDL holesterola može vremenom oštetiti vaše arterije, doprinijeti srčanim oboljenjima i povećati rizik od moždanog udara.

FOTO: POLIKLINIKA-IRAC.BA
FOTO: POLIKLINIKA-IRAC.BA

Iako je često ozloglašen, holesterol je zapravo potreban organizmu za proizvodnju hormona, vitamina D i tečnosti za varenje. Međutim, previše jednog tipa holesterola može doprinijeti kardiovaskularnim bolestima i riziku od moždanog udara.

Holesterol je voštana supstanca koja se nalazi u vašoj krvi i u ćelijama, a jetra čini većinu holesterola u vašem tijelu. Ostalo je porijeklom od hrane koju jedete, a holesterol putuje kroz krv u paketima koji se nazivaju lipoproteini. Postoje dvije vrste i to su lipoprotein niske gustine (LDL) poznat kao „loš” nezdrav holesterol. LDL holesterol se može nakupiti na bočnim stranama vaših krvnih sudova, što vodi ka zadebljanju zidova krvnih sudova. Na taj način smanjuje se protok krvi. Lipoprotein visoke gustine (HDL) je „dobar”, zdrav holesterol. On transportuje višak holesterola iz vaših arterija u jetru, koja ga uklanja iz vašeg tijela. Ipak, previše jednog tipa holesterola može doprinijeti kardiovaskularnim bolestima i povećati rizik od moždanog udara, navodi b92.

Efekti visokog holesterola na kardiovaskularni i cirkulatorni sistemKada imate previše LDL holesterola on se može nakupiti u arterijama, čineći ih manje fleksibilnim i potencijalno ih začepljujući. Stvrdnjavanje arterija se naziva ateroskleroza. Krv ne teče tako dobro kroz ukočene arterije, tako da srce mora više da radi da bi proguralo krv kroz njih. Nakupljanje plaka u arterijama može uticati na sve organe, ali tačnije, može uticati na srce, mozak i dotok krvi u stomak, noge ili stopala. Kada se plak nakupi u koronarnim arterijama, to može poremetiti protok krvi bogate kiseonikom do vašeg srčanog mišića. Ovo može izazvati bol u grudima koji se zove angina. Srčani udar se obično javlja kada se komad plaka odlomi i formira ugrušak, tromb koji blokira cijelu arteriju. Ovo ometa protok krvi u dijelu srca, što može dovesti do srčanog udara.

Ako se ovaj proces javlja u mozgu, naziva se moždani udar. Postoje različite vrste moždanog udara, a ovo je jedan od uzroka. Plak takođe može blokirati protok krvi do arterija koje snabdijevaju krvlju vaš crijevni trakt, noge i stopala. Ovo se naziva periferna arterijska bolest (PAD).

Efekti visokog holesterola na endokrini sistemŽlijezde koje proizvode hormone koriste holesterol za proizvodnju hormona kao što su estrogen, testosteron i kortizol. Hormoni takođe mogu uticati na nivo holesterola, a istraživanja su pokazala da kako nivoi estrogena rastu tokom menstrualnog ciklusa žene, nivoi HDL holesterola takođe rastu, a nivoi LDL holesterola opadaju. Ovo može biti jedan od razloga zašto se rizik od srčanih oboljenja kod žena povećava nakon menopauze, kada nivoi estrogena opadaju.

Smanjena proizvodnja tiroidnih hormona (hipotireoza) dovodi do povećanja ukupnog i LDL holesterola. Višak tiroidnog hormona (hipertireoza) ima suprotan efekat. Terapija deprivacije androgena, koja smanjuje nivoe muških hormona kako bi se zaustavio rast raka prostate, može povećati nivoe LDL holesterola. Nedostatak hormona rasta takođe može povećati nivo LDL holesterola.

Efekti visokog holesterola na nervni sistemHolesterol je esencijalna komponenta ljudskog mozga. U stvari, mozak sadrži oko 20 odsto pouzdanog izvora cjelokupne tjelesne zalihe holesterola. Ova mast je neophodna za razvoj i zaštitu nervnih ćelija, koje omogućavaju mozgu da komunicira sa ostatkom tijela. Iako vam je potrebno malo holesterola da bi vaš mozak funkcionisao optimalno, previše ga može biti štetno. Višak holesterola u arterijama može dovesti do moždanog udara – poremećaja u protoku krvi koji može oštetiti djelove mozga. Moždani udar može negativno uticati na brojne kognitivne funkcije, uzrokujući:

 -gubitak pamćenja -poremećeno kretanje -otežano gutanje -teškoće sa govoromVisok LDL holesterol takođe je povezan sa rizikom od vaskularne demencije, vrste demencije koja utiče na pamćenje, razmišljanje i ponašanje. Zaokružili smo nekoliko hranljivih recepata koje ćete isprobati sljedeći put kada vam zatreba inspiracija u kuhinji. Pridružite se našem biltenu o zdravlju srca za svoje besplatne recepte i stručna uputstva jednom nedeljno, piše HealthLine.

Uticaj visokog holesterola na probavni sistemU sistemu za varenje, holesterol je neophodan za proizvodnju žuči, supstance koja pomaže vašem tijelu da razgradi hranu i apsorbuje hranljive materije u crijevima. Ali ako imate previše holesterola u žuči, višak se može formirati u kristale, a zatim u tvrdo kamenje u žučnoj kesi, zvano žučni kamen.

Praćenje nivoa holesterola uz preporučene testove krvi i smanjenje rizika od srčanih oboljenja pomoći će poboljšanju ukupnog kvaliteta života.