Oni moraju biti fosforilirani i 5′-fosfati od prva dva oksidirani u funkcionalni PLP, koji služi kao karbonil-reaktivni ko-enzim različitim enzimima koji su uključeni u metabolizam aminokiselina.
Funkcija vitamina B6
Ljudski organizam koristi vitamine B skupine za proizvodnju energije. Oni sudjeluju u metabolizmu, funkcijama mozga i jetre, rastu, proizvodnji krvnih stanica, ali i održavanju zdravlja kose, kože i vidu.
Vitamin B6 u obliku koenzima sudjeluje u preko 100 enzimskih reakcija, od kojih je većina povezana s metabolizmom proteina. Također, igra ulogu i u kognitivnom razvoju kroz biosintezu neurotransmitera i održavanje normalnih razina homocisteina. Osim toga, B6 je uključen u glukoneogenezu i glikogenolizu, imunološku funkciju i stvaranje hemoglobina. Vitamin B6 ima ključnu ulogu u održavanju pravilne funkcije mozga i živčanog sustava.
Vitamin B6 je također potreban za pravilan razvoj mozga (u djece) i funkcije mozga (za ljude svih dobnih skupina). On pomaže organizmu da proizvede hormone serotonin (koji regulira raspoloženje) i norepinefrin (koji pomaže tijelu da se nosi sa stresom). Vitamin B6 također pomaže organizmu da proizvede melatonin, koji je važan u regulaciji ritma spavanja i budnosti.
Vitamin B6 je u organizmu potreban za pravilno funkcioniranje šećera, masti i proteina. Osim toga, ovaj vitamin iz skupine B kompleksa potreban je za pravilan rast i razvoj živaca i kože. Osim toga, njegov manjak negativno utječe na funkcioniranje kardiovaskularnog sustava, probavni trakt, mišićnu funkciju i proizvodnju energije.
Manjak vitamina B6
Manjak vitamina B6 pojedinačno je vrlo rijedak jer je često manjak ovog vitamina popraćen manjkom i ostalih vitamina iz B skupine. Posebno se često hipovitaminoza B6 javlja s manjkom riboflavina (B2).
Manjak ovog vitamina najčešće se događa kod djece, a deficijencija se primarno očituje kroz promjene na koži, poput pojedinih vrsta dermatitisa. U nalazu krvi zamjećuje se smanjenje limfocita te povećanje metabolizma glutamata u mozgu što može rezultirati disfunkcijama živčanog sustava.
Kao i u slučaju deficijencije drugih mikronutrijenata, i manjak B6 rezultira oslabljenim imunitetom.
U kojim namirnicama se nalazi B6?
Vitamin B6 u prirodi nalazimo u jako puno namirnica pa je i njegov unos jednostavan. Nalazimo ga u jetri i bubrezima, zatim u kvascu, ribi, soji, jajima, mlijeku te voću (suhom voću, bananama, avokadu) i povrću (špinatu, pšeničnim klicama).
Osim toga, vitamin B6 nalazimo u multivitaminskim peparatima, ali i dodacima prehrani koji sadrže vitamine B kompleksa.
Kome se preporuča uzimanje vitamina B6?
Osim u slučaju deficijencije ovoga vitamina, B6 se preporučuje uzimati u slučaju pojedinih srčanih bolesti, povišene razine kolesterola, za snižavanje razina homocisteina koji je povezan s razvojem niza kardiovaskularnih bolesti, te za održavanje protočnosti arterija nakon provedene angioplastike (postupak koji se koristi za otvaranje začepljenih srčanih arterija).
Nadalje, žene uzimaju B6 za smanjenje PMS-a i drugih menstrualnih tegoba, ali i jutarnjih mučnina tijekom trudnoće. Nadalje, ovaj vitamin se uzima za smanjenje depresivnih stanja tijekom trudnoće i simptoma menopauze.
Vitamin B6 se koristi i za Alzheimerovu bolest, poremećaj pažnje hiperaktivnosti (ADHD), Downov sindrom, autizam, dijabetes i bolesti živčanog sustava, anemiju, migrene, astmu, sindrom karpalnog tunela, grčeve mišića, artritis, alergije, akne i slične kožne bolesti te neplodnost.
Također, B6 se koristi za vrtoglavicu, bolesti kretanja, sprečavanje makularne degeneracije povezane sa starošću (AMD), konvulzije zbog vrućice, kao i povećanje apetita i pomoć pri vraćanju sjećanja na snove.
Neki uzimaju B6 za jačanje imunološkog sustava, u slučaju infekcija oka, infekcija mokraćnog mjehura i za prevenciju razvoja pojedinih vrsta karcinoma i bubrežnih kamenaca.
Za sve navedene bolesti prije uzimanja vitamina B6 svakako je potrebno savjetovati se s liječnikom.