Sve životne navike koje imamo mogu utjecati na to kako ćemo se osjećati i ponašati prema drugima. Kako za New York Post tvrdi ljekar dr. Zac Turner, postoji povezanost između raspoloženja i dnevnog unosa vode.
“Ne postoji univerzalna količina vode koja odgovara svima”, ističe on i dodaje: “Preporučena količina vode koju trebate unijeti dnevno varira ovisno o individualnim faktorima poput nivoa aktivnosti i klime.”
Kako prenosi New York Post, muškarci bi trebali piti otprilike 15 čaša vode dnevno (3,7 litara), dok je za žene preporučeno oko 11 čaša dnevno (oko 2,7 litara).
Ljekar dodaje da je važno istaknuti kako ukupni unos ne uključuje samo vodu, već i tekućine iz biljnih čajeva, sokova i hrane.
Koja je povezanost pravilne hidracije i raspoloženja?
Kako pojašnjava ljekar, ako “tokom dana postanete pomalo razdražljivi ili napeti bez jasnog razloga, to bi mogao biti znak dehidracije. To je način na koji vam tijelo govori da ne dobiva potrebnu količinu vode.”
Slično potvrđuju i provedena istraživanja koja potvrđuju ovu povezanost, pokazujući da čak i blaga dehidracija može dovesti do povećane anksioznosti, razdražljivosti i stresa. “To je poput baterije vašeg mobitela na 10 posto, još uvijek radi, ali ne tako glatko”, pojašnjava on za New York Post.
Osim promjene raspoloženja, dehidracija može uzrokovati umor i osjećaj “usporenosti”. Kad ste dehidrirani, tijelo nema dovoljno tekućine za pravilno funkcioniranje, što dovodi do umora i niskog nivoa energije.
“Zamislite svoje tijelo kao automobil. Ako mu ne date dovoljno goriva, počet će kašljati i ostati bez snage. Ako razmišljate o vodi kao o ulju za vaš automobil, njen nedostatak može uzrokovati pregrijavanje i oštetiti mnoge druge procese u tijelu”, ističe Turner.