Nezaboravni Louis Armstrong spada među najveće muzičare koji su obilježili 20. stoljeće. Bio je inovator jazza, jedinstven kao trubač, pjevač, solist, vođa sastava, zabavljač i jazz edukator. Njegov doprinos američkoj i svjetskoj kulturi nemjerljiv je. Zvuk njegove trube i njegov jedinstveni, izražajni vokal, te scat improvizacije bili su poznati i priznati u cijelom svijetu.
U svoje pjesme unosio je vedri i životni kršćanski duh u kojem je odgojen, što je bitno uticalo na njegov stav prema životu i svijetu oko sebe.
Svojim nastupom i ponašanjem rušio je sve, pa i rasističke barijere te postao prva prava crnačka zvijezda. Zbog planetarne popularnosti nazivali su ga američkim ambasadorom jazza. Kao „Ambassador Satch” sudjelovao je na brojnim turnejama koje su u vrijeme hladnog rata imale i političko obilježje.
Njegova veličina bila je u jednostavnosti, prirodnosti, iskrenosti i sposobnosti neposrednog izražavanja emocija.
U njegovoj muzici istinski su uživala djeca i odrasli, muzičari, kritičari i publika, urođenici i vladari, ljudi svih rasa, vjera i svjetonazora, pa čak i oni koji nisu voljeli jazz. Inventivan, prepoznatljiv, čista tona i neponovljivog promuklog i dubokog glasa, muzičar koji je uvijek i za svakoga svirao s jednakim žarom, iz dubine srca. Louis Armstrong je prema mišljenju mnogih stručnjaka, ali i ljubitelja muzike, bio najbolji i najuticajniji muzičar u historiji jazza.
Vječni i neprolazni hit „What a wonderful world”
U Guinnessovu knjigu rekorda Armstrong je uvršten kao najstariji izvođač koji je zauzeo prvo mjesto na listama hitova nakon što je njegova izvedba pjesme „Hello Dolly” neočekivano izbacila Beatlese s prvog mjesta. A sedamnaest godina nakon njegove smrti, zahvaljujući uvrštenju izvedbe pjesme „What a Wonderful World” u film „Good Morning Wietnam” iz 1987. godine, osvojio je srca mlade generacije, a ta pjesma postala je vječni hit koji se i danas vrti na radijskim stanicama širom svijeta.