Retrovizor

Sjećanje na košarkaškog Mocarta: Na današnji dan poginuo je neponovljivi Dražen Petrović

Na današnji dan, prije 30 godina, u saobraćajnoj nesreći na autoputu Nurnberg - Minhen poginuo je jedan od najvećih jugoslovenskih košarkaša svih vremena Dražen Petrović.

FOTO: SIBENIK-TOURISM.HR
FOTO: SIBENIK-TOURISM.HR

Košarkaški Mozzart tragično je nastradao na vrhuncu slave, u 29. godini, kod Ingolstadta, vraćajući se se iz Poljske, gdje je igrao za Hrvatsku protiv Slovenije u kvalifikacijama za EP.

Reprezentacija se vraćala s kvalifikacija za Eurobasket, a Dražen je imao vlastite planove. Dok je ostatak ekipe išao avionom za Zagreb, on je krenuo prema Minhenu u crvenom golfu kojim je upravljala njegova tadašnja djevojka Klara Szalantzy. Prema izvještaju njemačke policije, kod Denkendorfa iz suprotnog smjera je dolazio tegljač koji je, pokušavajući izbjeći sudar s drugim automobilom, probio zaštitnu ogradu i prepriječio se na tri trake. Došlo je do sudara, a Dražena je silina udarca izbacila kroz vjetrobransko staklo i poginuo je na mjestu. Njegov je ručni sat stao na 17.20 sati.

Tada je internet bio tek u povojima te je ta užasna vijest stigla do javnosti tokom jutarnjih sati idućega dana, izazivajući nevjericu na svakom koraku. Stegnuti glasovi spikera radiostanica javljali su da više nema košarkaškog Mozarta, da je tragično skončao na autocesti u Njemačkoj. Tog 8. juna 1993. godine mnogi su pustili more suza za čovjekom koji ih je očarao svojim dostignućima i pojavom.

Rođen je 22. oktobra 1964. godine u Šibeniku, sa samo 15 godina zaigrao je za prvi tim Šibenke, kasnije je prešao u Cibonu, sa kojom je dominirao u Jugoslaviji i Evropi (dva puta šampion Evrope).

Potom je jednu sezonu (1988-1989) odigrao za Real, prije nego što je otišao u najjaču ligu svijeta, prvo u Portland, a kasnije New Jersey, gdje je potpuno promijenio sliku o evropskim igračima i olakšao im put u Ameriku.

Za reprezentaciju Jugoslavije debitovao je na Olimpijskim igrama u Los Angelesu, gdje je osvojio bronzu.

Istu medalju i MVP priznanje osvojio je na Svjetskom prvenstvu u Španiji 1986, kao i na EP u Grčkoj 1987. godine.

Na Olimpijskim igrama u Seoulu osvojio je srebro, da bi najveće uspjehe ostvario na EP u Zagrebu 1989. i na SP naredne godine u Argentini osvajanjem zlatnih medalja, titulom MVP i najboljeg strijelca.

Po raspadu SFRJ predvodio je Hrvatsku do srebra na Olimpijskim igrama u Barceloni 1992. godine i čuvenog finala sa originalnim američkim „Dream timom”.

Prihvati notifikacije