Ekonomija

Ubojita bakterija razara stabla maslina u Italiji: Ekonomija u krizi

Talijansko maslinovo ulje moglo bi postati znatno rjeđe i skuplje nakon što je bakterija koju prenose kukci uništila 21 milion stabala maslina u Italiji, kažu stručnjaci.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Od svog pojavljivanja u talijanskoj regiji Puglia prije deset godina, Xylella fastidiosa, bakterija koju šire leteći kukci, uništila je trećinu od ukupno 60 miliona stabala maslina u regiji. Puglia je nekada proizvodila do 50% talijanskog maslinovog ulja, ali u samo nekoliko godina Xylella je zarazila i uništila 21 milion stabala, od kojih su mnoga bila stara nekoliko stoljeća.

Bakterija je u Italiju stigla putem biljke uvezene iz Kostarike. Iako se prvo proširila oko Leccea, u južnom dijelu Puglie, trenutno se širi prema Bariju, gdje se nalazi najveća koncentracija maslinika u regiji. Ako stigne do Barija, to će biti katastrofa za proizvodnju, s posljedičnim utjecajem na cijene.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Pandemija ubojite bakterije.

Coldiretti, najveće i najutjecajnije talijansko poljoprivredno udruženje, nedavno je objavio zabrinjavajuće rezultate praćenja epidemije ubojite bakterije Xylelle u regiji Puglia. Prema njihovim podacima, zaraza je zahvatila čak 8000 četvornih kilometara, što iznosi 40% teritorija regije.

Brzina širenja bakterije ostaje zabrinjavajuća, s godišnjim širenjem od 20 kilometara u posljednjem decenija. Ove informacije predstavljene su povodom dana obrane maslina u Coldiretti, poljoprivrednom selu pored Barija, deset godina nakon dolaska Xylelle u Italiju.

Coldiretti upozorava da su smrtonosna bakterija i klimatske promjene ove godine smanjile potencijal nacionalne proizvodnje ulja za 30%. Ako se ne uspije zaustaviti širenje zaraženih područja, ekonomska šteta za Italiju mogla bi doseći 5.2 milijarde eura.

Europske vlade su zabrinute.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Coldiretti ističe da maslinari već čitavo deceniju nemaju prihoda, s milionima osušenih stabala te uljarama koje su prodane Grčkoj, Maroku i Tunisu. Dodatno, izgubljeno je pet hiljada radnih mjesta u lancu opskrbe ekstra djevičanskim maslinovim uljem.

Dok se bakterija nastavlja širiti prema sjeveru brzinom od oko 20 km godišnje, pojavljujući se i u drugim regijama Italije i Europe, evropske vlade su zabrinute, a znanstvenici i poljoprivredni inspektori se utrkuju kako bi obuzdali bolest i spriječili njeno širenje.

Kada se zaraženo stablo identificira u blizini zdravih stabala, mora se iščupati s korijenjem, a sva druga stabla u blizini od 50 metara pažljivo se pregledavaju kako bi se spriječilo daljnje širenje bolesti.

Posljedice za Hrvatsku i regiju.

Kako se bakterija širi, povećava se rizik od prelaska na maslinike u Hrvatskoj i drugim zemljama regije. Ako Xylella fastidiosa dosegne Hrvatsku, maslinovo ulje, koje je važan izvozni proizvod, moglo bi biti ugroženo. To bi rezultiralo ne samo padom prihoda za maslinare nego i negativnim utjecajem na turizam u regiji, gdje maslinici predstavljaju jedan od simbola krajolika.

Saradnja, istraživanje i poduzimanje preventivnih mjera ključni su za zaštitu maslinarstva i očuvanje kulturne i gospodarske vrijednosti koje masline predstavljaju za Hrvatsku i ostale zemlje u regiji.