Nekada nezamislivo, uzgoj maslina sada se širi prema sjeveru kontinenta. Mađarski vinar Csaba Torok jedan je od onih koji su prepoznali potencijal ove promjene. Na svojim južnim padinama pokraj jezera Balaton uspješno uzgaja masline, drveće koje je tradicionalno vezano uz mediteranske krajeve.
Torok je prve tri sadnice maslina donio iz Španjolske još 2008. godine, no samo je jedno stablo preživjelo hladnu zimu. Unatoč tom izazovu, odlučio je proširiti nasad te je tijekom godina posadio još 200 stabala. Njegov vinograd u Hegimagašu, smješten na vulkanskom tlu bogatom hranjivim tvarima, pokazao se idealnim za uzgoj.
Masline ručno bere i odvozi u susjednu Sloveniju, gdje od njih proizvodi djevičansko maslinovo ulje. Njegov proizvod postiže cijenu od 4500 forinti (oko 11,24 eura) za 0,1 litru, piše Reuters.
Prema Torokovom mišljenju, granice pogodne za uzgoj maslina pomiču se sve dalje prema sjeveru. Suše i visoke temperature, koje sve češće pogađaju jug Europe, omogućavaju boljim uvjetima u središnjim i sjevernim dijelovima kontinenta. Europska agencija za okoliš upozorava da je Europa najbrže zagrijavajući kontinent, što dovodi do blažih zima u Mađarskoj i povećane mogućnosti za uzgoj toploljubivih kultura.
Ovaj trend prepoznali su i drugi poljoprivrednici. U blizini Pečuha, Gabor Stix već neko vrijeme eksperimentira s uzgojem maslina i tvrdi da će ovogodišnji urod rasprodati do ožujka. Iako se donedavno smatralo da Mađarska nije pogodna za uzgoj maslina, on je uvjeren da se situacija mijenja.