Magazin

Nova otkrića o bakterijama mogla bi smanjiti emisije stakleničkih gasova

Nedavno otkriće "zelenih" Comammox bakterija otvara vrata smanjenju emisija opasnog stakleničkog gasa, azotnog oksida (poznatijeg kao smijavac), u poljoprivredi.

FOTO: HOLGER DAIMS
FOTO: HOLGER DAIMS

Međunarodni tim naučnika predvođen istraživačima sa Univerziteta u Beču pronašao je novi način rasta ovih bakterija, što bi moglo biti ključ za rješenje jednog od najvećih ekoloških izazova današnjice.

Nitrifikacija, proces pretvaranja amonijaka u nitrit i nitrat, od vitalne je važnosti za kruženje azota u prirodi. Iako je neophodna za održavanje ekosistema i pročišćavanje otpadnih voda, ovaj proces ima i svoju lošu stranu. U poljoprivredi često dolazi do ispuštanja smijavca, snažnog stakleničkog gasa koji doprinosi globalnom zatopljenju. Nova otkrića o Comammox bakterijama pružaju nadu da bi se taj problem mogao znatno smanjiti.

Comammox bakterije su otkrivene tek 2015. godine, a već su postale poznate kao “zeleni” nitrifikanti jer proizvode vrlo male količine smijavca. Zbog toga su izuzetno korisne u pročišćavanju otpadnih voda.

“Otkrili smo da ove bakterije koriste specifičan enzim koji im omogućava da iz guanidina izuzetno efikasno proizvode amonijak”, objasnio je Marton Palatinszky, glavni autor studije.

Guanidin se u okolišu pojavljuje kao posljedica razgradnje sintetičkih spojeva, poput određenih lijekova (npr. metformina) i dodataka umjetnim gnojivima.

Iako je njegova uloga u metabolizmu životinja i ljudi relativno malo istražena, naučnici su otkrili da ga mikroorganizmi, poput Comammox bakterija, mogu koristiti kao izvor energije i azota. Ova sposobnost razlikuje ih od drugih bakterija i otvara mogućnosti za njihov selektivni uzgoj u laboratoriju i prirodi.

Ako ova inovacija nađe primjenu u praksi, mogla bi postati važan alat u borbi protiv klimatskih promjena, stvarajući održiviji pristup poljoprivredi i zaštiti ekosistema, saopćeno je iz Ureda Grada Beča u Sarajevu.