Magazin

140.000 EURA: Prva kazna za smeće u svemiru

Mnogo je smeća ne samo na Zemlji već iu svemiru – i postoji od početka svemirskog doba.

FOTO: ILUSTRACIJA/CITECHDAILY
FOTO: ILUSTRACIJA/CITECHDAILY

Slično odvajanju otpada , postoji i pravo mjesto za svaki komad svemirskog otpada tačnije, prava Zemljina orbita.

Ali američki televizijski satelitski operater Dish Network očito se nije držao ovoga i nije stavio odbačeni satelit u dogovorenu orbitu. Kazna, koja je u ovom obliku izrečena prvi put: 150.000 dolara (oko 140.000 eura).

Satelit EchoStar-7, koji je u svemiru od 2002. godine, zapravo je trebao biti doveden 300 kilometara izvan svoje prethodne Zemljine orbite. Ali satelit je ostao bez goriva i na kraju je stigao samo do orbite 122 kilometra iznad svoje prethodne orbite, saopćila je Federalna komisija za komunikacije (FCC).

“Kako se raspoređivanje satelita povećava i svemirska ekonomija ubrzava, moramo biti sigurni da će se operateri držati svojih obaveza”, rekao je predstavnik FCC-a Loyaan A. Nagodba koja je sada postignuta s Dishom, koja uključuje novčanu kaznu, predstavlja “proboj” i jasno stavlja do znanja da FCC može primijeniti važna pravila za postupanje sa svemirskim otpadom.

Evropska svemirska agencija (ESA) procjenjuje da se u Zemljinoj orbiti nalazi više od milion komada krhotina, od kojih neki nisu veći od centimetar, ali mogu uzrokovati značajnu štetu. Krhotine ove veličine mogle bi čak onesposobiti svemirski brod.

Još se nije stiglo tako daleko, ali već je bilo dovoljno problema sa svemirskim otpadom. U januaru prošle godine kineski satelit se zamalo sudario sa ostacima ruskog testiranja antisatelitskih raketa. Dva objekta su se razmaknula za samo 14,5 metara.

Godine 2021. komad krhotina probio je rupu od pet milimetara u robotskoj ruci na Međunarodnoj svemirskoj stanici.