Magazin

Znate li razliku: Šta su srdele, a šta sardine?

Stalno slušamo koliko je plava riba zdrava i kako bismo je trebali što češće jesti, a kako se bližimo maju, mjesecu u kojem je srdela osobito slasna, sjetili smo se jedne dileme.

FOTO: WIKIPEDIA
FOTO: WIKIPEDIA

Često nailazimo na pitanje o razlici između srdela i sardina. Znate li ih vi razlikovati, što je bitno ako vam je stalo da vam recepti sa srdelama ispadnu baš kako treba…

Malo vas zafrkavamo, jer srdele su isto što i sardine, samo što sardinama nazivamo konzervirane srdele. No proznajte, zar ta razlika, krajnje lako uočljiva, nije bitna kad idete pripremati jela poput srdela na gradele ili srdela u savuru (za koje smo vam nedavno dali recept, podsjetite se). Teško da bi vam dobro ispala ako biste uzeli sardine, piše SD.

A zašto se konzervirane srdele nazivaju sardinama? Za sve je, vjerovali ili ne, kriv Napoleon. Konzervirane srdele našem je svitu otkrila Napoleonova vojska, kad je pristigla na naše obale opskrbljena konzervama s natpisom “sardines”.

Bila je to velika novitada, jer je Napoleon, planirajući osvojiti svijet, morao osmisliti način na koji će hraniti svoju golemu vojsku u pohodima na daleke zemlje. Uoči pohoda raspisao je natječaj za nagradu od 12.000 franaka za izum načina za jednostavno čuvanje i prenošenje hrane dovoljno hranjive da vojnike održi sitima i zdravima. Nagradu je zaslužio izvjesni Nicholaus Appert, koji se za srdele odlučio jer su jeftine i ima ih u izobilju. Barem ih je tada bilo.

Gore smo spomenuli dvije ideje za pripremu svježih srdela, ali što raditi s konzerviranima, a da se ne svede na posluživanje s kap dobrog ulja i malo soli? Evo vam par prijedloga: iskoristite ih u ribljoj pašteti, samostalno ili kao dodatak tunjevini, dodajte ih tjestenini ili salati, ubacite ih u sendvič, stavite ih na preprženi kruh, s malo rajčice i salate, pomiješajte ih s prezlom i jajetom i napravite polpetice… Mogućnosti je bezbroj.