Ovo otkriće dolazi u vrijeme kada se Sjedinjene Američke Države već suočavaju s rekordnom sezonom uragana, s najmanje 20 imenovanih oluja koje bi mogle pogoditi zemlju.
Tim istraživača koristio je model koji je proučavao aktivnost tropskih ciklona tokom posljednjih 5.500 godina. Identificirali su 11 vremenskih razdoblja kada je bilo 40 posto više oluja nego inače. Sva ta razdoblja imala su jednu zajedničku stvar: povećanu aktivnost Sunca.
Teorija sugerira da kada je Sunce aktivnije, šalje više energije Zemlji, zagrijavajući okeane i pružajući gorivo za tropske oluje. Sunčeva aktivnost povećava ukupno sunčevo zračenje (TSI), što dovodi do zagrijavanja okeana i stvaranja povoljnijih uvjeta za razvoj snažnijih oluja.
Geomagnetske oluje, poput one prošlog petka koja je ocijenjena kao ‘G4’ (na ljestvici od jedan do pet), smatraju se ozbiljnim olujama. Prema Nacionalnoj agenciji za okeane i atmosferu (NOAA), geomagnetske oluje mogu utjecati na infrastrukturu u orbiti blizu Zemlje i na površini Zemlje, potencijalno ometajući komunikacije, električnu mrežu, navigaciju, radio i satelitske operacije.
Zagrijavaju se okeani
Yang Wang, voditeljica studije s Državnog univerziteta Florida, izjavila je za DailyMail da ne može predvidjeti hoće li nedavna intenzivna sunčeva aktivnost dovesti do većeg broja tropskih ciklona ove godine. U studiji su istraživači koristili ugljik u godovima drveća za određivanje sunčeve aktivnosti. Kada aktivnost Sunca slabi, povećava se razina ugljika-14 u atmosferi, a te promjene se mogu vidjeti u godovima drveća.
Profesorica Wang je objasnila: “Uloga sunčeve aktivnosti u moduliranju aktivnosti tropskih ciklona je složena. Povećano sunčevo zračenje doprinosi zagrijavanju okeana. Kako se okeani zagrijavaju, imaju više energije koja se može pretvoriti u vjetar tropskih ciklona, stvarajući potencijalno povoljnije uvjete za razvoj jačih oluja.”
Tim je rekonstruirao povijest oluja dugu 5.500 godina za sjeveroistočnu regiju Meksičkog zaljeva i usporedio simulacije s ugljikom zabilježenim u godovima drveća kako bi odredili sunčeve događaje kroz godine.
Grije gornju atmosferu
Profesorica Wang i njezin tim otkrili su da je u razdoblju od prije 1.410 do 820 godina bilo 19 uragana u regiji Zaljeva, te 16 događaja od prije 60 godina do 2016. godine, kada su započeli istraživanje.
“Ova statistički robusna koherencija pojačane aktivnosti tropskih ciklona s višim sunčevim zračenjem podržava koncept da sunčeva aktivnost može biti važan pokretač klimatske varijabilnosti i aktivnosti tropskih ciklona kroz svoj utjecaj na atmosfersku cirkulaciju, okeanske struje i temperature površine mora,” napisali su istraživači u studiji.
Međutim, profesorica Wang također je napomenula da sunčeva energija može zagrijati gornju atmosferu, smanjujući razliku u temperaturi između površine i gornje atmosfere, što može oslabiti vertikalno kretanje unutar razvijajućeg tropskog ciklona i uzrokovati promjene u atmosferskoj cirkulaciji.
“Ovi rezultati sugeriraju da kombinacija visokog sunčevog zračenja i drugih faktora, uključujući pojačanu El Niño/Južnu oscilaciju, toplije temperature površine mora u Meksičkom zaljevu i pozitivne faze Atlantske višedecenijske oscilacije, stvara povoljne uvjete za formiranje tropskih ciklona,” zaključila je profesorica Wang.