BiH

Zloupotreba izdavanja recepata: Zatražite uvid u svoje zdravstvene kartone, provjerite šta u njima piše

Znate li kakvi sve podaci stoje u vašem zdravstvenom kartonu? Znate li čitati sadržaj kartona i jeste li ikada od vašeg liječnika zatražili da vam karton da na uvid?

FOTO: ILUSTRACIJA/REGIONALNI.COM
FOTO: ILUSTRACIJA/REGIONALNI.COM

Na ova su pitanja posljednjih mjeseci odgovarali pacijenti, njih dvije stotine u dvadesetak bosanskohercegovačkih gradova i općina. Ispitivanje je dio projekta „Borba rotiv korupcije počinje od tebe!“ koji provode Udruženje građana “Stop mobbing” iz Trebinja u saradnji s Antikorupcijskom zdravstvenom mrežom MAAC a sve kako bi se pokušalo doći do informacija o tome zloupotrebljavaju li se zdravstveni kartoni pacijenata i u koje svrhe.

“Ovo istraživanje odnosi se na zloupotrebu zdravstvenih kartona i zloupotrebu ljekara koji su koristili pisanje recepata u svrhu da dobiju korist”, kazala je Anica Ramić, predsjednica Udruženja Stop mobbing.

Ideju o provjeri zdravstvenih kartona pacijenata, u oba bh. entiteta, izrodio je slučaj iz Kantona Sarajevo s početka ove godine, kad je pacijent sasvim slučajno uvidio da mu karton sadrži podatke o duže vremena propisivanom lijeku za dijabetes, iako nije imao takvu dijagnozu.

“Postavilo se pitanje šta da je čovjeku nešto bilo i da morao hitno biti tretiran u nekom nesvjesnom stanju – dobio bi lijek za dijabetes. Dakle, mi više ne govorimo o korupciji, mi govorimo bukvalno o pokušaju ubistva naših sugrađana”, upozorava Merima Spahić, predstavnica Udruženja za razvoj društva Kap iz Sarajeva.

Tako direktne nepravilnosti tokom istraživanja nisu uočene. Bar kad je riječ o 200 pacijenata koji su u istraživanju učestvovali. No, četiri tužilaštva – u Trebinju, Zapadnohercegovačkom, Tuzlanskom i Unsko-sanskom kantonu – potvrdila su da upravo sada imaju u procesu slučajeve koji se tiču neke vrste korupcije u zdravstvu i ugrožavanje života pacijenata.

“Mi imamo slučajeve da se dopisuju lažni lijekovi, izdaju se lažni recepti kako bi farmacija dala procenat doktoru koji je to uradio. Dakle, u pitanju je ozbiljan kriminal”, tvrdi Spahić.

Jedan raniji slučaj zabilježen je u Domu zdravlja Gacko, gdje je otkriveno izdavanje neistinitih recepata – liječnik je nakon sporazuma s tužilaštvom novčano kažnjen sa svega 500 konvertibilnih maraka. Iz Antikorupcijske zdravstvene mreže zato pozivaju pacijente – zatražite uvid u svoje kartone, provjerite šta u njima stoji. Doduše, nerijetko će vam takva usluga biti naplaćene – istraživanjem je otkriveno da cijena uvida ili prijepisa kartona košta od 10 do 34 marke. Zanimljivo je da, kad god su takvu uslugu tražili, pacijenti, zapravo, nisu imali nikakvih sumnji u nepravilnosti, nego su za kartonima posezali zbog ostvarenja novčanih naknada, invalidnina, naplate osiguranja i slično…