“Sudija Jasmina Ćosić Dedović svojevremeno je bila kandidat za sudiju Međunarodnog krivičnog suda u Hagu, a Milorad Dodik, tada u svojstvu člana Presjedništva BiH, protivio se njenom imenovanju na navedenu pravosudnu funkciju u ime BiH”, naveo je advokat Goran Bubić u izjavi za Srnu.

Dodik se u maju 2020. godine usprotivio imenovanju Jasmine Ćosić Dedović u Međunarodni sud pravde u Hagu jer je, kako je tada tvrdio, bila dio odbrane nekad optuženog za ratne zločine, komandanta srebreničkih jedinica Armije BiH Nasera Orića tokom procesa u Haškom tribunalu.
Iz Kluba zastupnika SNSD-a u Zastupničkom domu PSBiH izjavili su da je zahtjev za izuzeće sudije Јasmine Ćosić Dedović u postupku potvrđivanja ili odbacivanja optužnice Milorada Dodika potpuno razumljiv, te da njeno izuzeće “jedino realno, pravno ispravno i logično rješenje”.
“Optužnica protiv predsjednika RS-a nema ni zakonsko, ni ustavno, a najmanje pravno uporište. Јasmina Ćosić Dedović, SDA sudija i salonska Srpkinja, vrlo vjerovatno čeka svojih pet minuta za osvetu zato što nije izabrana za sudiju Međunarodnog krivičnog suda u Hagu, a što je spriječio Milorad Dodik, tada član Predsjedništva BiH” kazali su iz Kluba zastupnika SNSD-a u Zastupničkom domu PSBiH , prenosi RTRS.
Podsjećanja radi, protiv Dodika i v. d. direktora Službenog glasnika RS-a Miloša Lukića podignuta je optužnica zbog potpisivanja ukaza o proglašenju Zakona o neprovođenju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji RS-a i Zakona o zabrani objavljivanja odluka visokog predstavnika u BiH u Službenom glasniku RS-a.
Lukić je naložio objavljivanje spomenutih akata u Službenom glasniku RS-a, iako ih je prije toga visoki predstavnik Christian Schmidt proglasio ništavnim.
Tužilaštvo BiH je podiglo 12. augusta optužnicu, nakon čega je Milorad Dodik podnio krivičnu prijavu protiv tužioca Nedima Ćosića.
U međuvremenu je Sud BiH poslao na doradu optužnicu Tužilaštva BiH.
Optužnica je vraćena na uređenje i dopunu u petak, 18. augusta, piše Faktor