Politika

Zašto Predsjedništvo BiH za konzula u Rijeci postavlja čovjeka čiji je dosije diskutabilan? Ko će se sa njim uopšte sastajati?

Vijest da će BiH u susjednoj Republici Hrvatskoj u gradu Rijeka, kao konzul predstavljati Milan Tegeltija, čovjek sa američke crne liste i bivši predsjednik VSTV-a, odjeknula je u medijima kako u BiH, tako i regionu.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER / BOSNAINFO
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER / BOSNAINFO

Ova vijest šokirala je mnoge iz dva razloga. Kako su se uspjela sva tri člana Predsjedništva BiH dogovoriti jednoglasno o ovom imenovanju, kad je gotovo svaka tema “kamen spoticanja”?

Zašto su sva tri člana Predsjedništva BiH Željko Komšić, Željka Cvijanović i Denis Bećirović odobrili da baš Milan Tegeltija dobije angažman u Rijeci iako je prije dvije godine završio na američkoj crnoj listi zbog, kako su naveli iz State Departmenta, visoke korupcije u periodu kada je obnašao funkciju predsjednika VSTV-a.

Generalni konzulat BiH u Rijeci formalno je otvoren još u avgustu 2022. godine, no prvi generalni konzul imenovan je tek 29. februara ove godine.

Tegeltija je u objavi na društvenoj mreži X u nedjelju potvrdio kako je upravo njemu povjerena ta dužnost. Pojasnio je kako je to objavio kako bi odgovorio na brojna novinarska pitanja, no neobično je to što je Tegeltija ubrzo tu objavu izbrisao, vjerovatno zato što se Predsjedništvo nije prvo oglasilo?

Pročitajte još

Pokušali smo saznati od članova Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i Željka Komšića je li informacija tačna i zašto su odobrili imenovanje Tegeltija, ali do objave ovog teksta nismo dobili odgovor. Vjerovatno ih je Tegeltija svojom žurbom da se pohvali poremetio, a onda i reakcije javnosti.

Neohodno je podsjetiti kakav je to “dosije” kod Tegeltije zbog čega ne zaslužuje nijednu državnu poziciju.

Ako su zaboravili članovi Predsjedništva BiH da ih podsjetimo, ključni čovjek afere “Potkivanje” je Milan Tegeltija, iako nikada nije disciplinski sankcionisan na kraju pod pritiskom, napustio je poziciju predsjednika VSTV-a. “Potkivanje” – predmet u kojem su svi krivi, a niko nije kriv, a snimak postoji još uvijek. Afera “Potkivanje” bila je okidač za sazivanje hitne sjednice Predstavničkog doma državnog Parlamenta, a potom i za osnivanje Privremene istražne komisije za utvrđivanje stanja u pravosuđu.

Iako pored očiglednih dokaza i snimki naše pravosuđe “nije vidjelo” da je Tegeltija kriv, Sjedinjene Američke Države su vidjele. One su Tegeltiju sankcionisale zbog umiješanosti u značajnu korupciju. Ovakva odluka, podrazumijeva prije svega zabranu ulaska u SAD.

“Postoje vjerodostojne informacije da je Tegeltija svoj položaj iskoristio za traženje koristi u zamjenu za miješanje u sudski proces, kao i za manipulaciju imenovanjima sudaca i u drugim javnim poslovima”, navedeno je u obrazloženju State Departmenta.

SAD su istovremeno kada su sankcionirale Tegeltiju dodatne kaznene mjere uvele i njegovom šefu Miloradu Dodiku, također ga označivši umiješanim u korupciju. Prve sankcije Dodiku SAD su uvele još 2017. godine i to zbog ugrožavanja provedbe Daytonskog sporazuma.

Izgleda da je u BiH princip kada zgriješiš dobiješ još bolju funkciju, priliku da putuješ, dok te mediji malo ne zaborave, pa ćemo ti opet promijeniti poziciju.

Funkcija konzula je važna u diplomatiji. Imenovanjem na poziciju konzula trebala bi se ojačati pozicija Bosne i Hercegovine na međunarodnoj sceni, ali i osnažiti bilateralne odnose sa prijateljskim zemljama. Kako će to biti moguće sa Tegeltijom pitamo se?

Kako će poziciju konzula obnašati čovjek koji ima direktnu zabranu putovanja u velesilu kakva je SAD, kako će to gledati druge diplomate na mađunarodnom nivou, s kim se on može sastati, a da to doprinese boljim vezama? Šta su dužnosti jednog konzula iz BiH možete detaljnije pogledati OVDJE.

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković osvrnuo se danas na imenovanje Tegeltije pa kratko poručio:

“Ovo je pitanje za Cvijanović, Bećirovića i Komšića, ja nisam imao utjecaj na niti jedno imenovanje ambasadora Bosne i Hercegovine u svom mandatu. Što se tiče Hrvatske, ovo pitanje je za Milanovića, Plenkovića i Grlić-Radmana”, rekao je Konaković.

Za razliku od diplomatskog odgovora Konakovića, ovo imenovanje nije ‘leglo’ predsjedniku Platforme za progres Mirsadu Hadžikadiću, pa je postavio pitanje:

“Kakva ucjena može navesti članove Predsjedništva Bosne i Hercegovine da imenuju čovjeka sa američke crne liste da nas predstavlja u bilo kakvim diplomatskim odnosima? Da li je ovo još jedan primjer načina rada po principu: “dam-daš”? Zar naši predstavnici toliko jeftino shvataju državu? Kako nas stranci ikada mogu poštovati kada više oni brinu o sankcionisanju kriminalnih radnji naših javnih dužnosnika?”

Ostaje pitanje s obzirom da ni susjedi nisu oduševljeni ko im dolazi ko će se sa njim uopšte sastajati?

Ova odluka Predsjedništva BiH izazvala je žestoke reakcije na društvenim mrežama, a mi vam donosimo samo neke od njih:

“Jesu li nam Komšić i Bećirović već objasnili kako je ovo ustvari patriotski čin, samo mi to ne shvatamo?Nego, sve sreća pa je 2 naprema 1 u Predsjedništvu BiH. Šta bi tek bilo da nije Komšića, koji se voli pohvaliti kako on zna ‘srediti’ Dodika”, poručila je Ivana Marić, analitičarka.

“Crna lista SAD-a još jednom dobitna kombinacija!”, poručio je banjalučki novinar Dragan Bursać. 

“Ne ide jedna funkcija, nema veze ide druga”, poručila je politička analitičarka Elma Karišik. 

“Najkompetentnija osoba u Bosni i Hercegovini. Definitivno. Sve mu ide od rule. Naročito potkivanje”, kazao je Elvir Pelešević.

“Je l’ ovo neka zajebancija? Jel’ mi to osveta za burek sa sirom?”, sarkastično je poručila novinarka Vesna Rajnović.