Region

Vučević: Uvođenje vojnog roka u Srbiji nije povezano s događanjima na Kosovu

Srbijanski ministar obrane Miloš Vučević kazao je u četvrtak da ponovno uvođenja vojnog roka u Srbiji nije povezano s događanjima na Kosovu te dodao da ukidanje srbijanskog dinara u platnom prometu Kosova ima za cilj progon Srba iz te zemlje.

FOTO: MINISTARSTVO ODBRANE RS
FOTO: MINISTARSTVO ODBRANE RS

“Vraćanje vojnog roka nije u vezi s događanjima na Kosovu. Imamo eroziju obrambenog sustava Srbije, godišnje izgubimo 60.000 onih koji izlaze iz pričuvnog sustava vojske zbog godina i starosti, a imamo svega 1.500 novih pripadnika. Pitanje je koja država može to izdržati“, kazao je Vučević.

On je u razgovoru za Radioteleviziju Srbije istaknuo kako se za Srbe na Kosovu stavraju teški uvjeti od upada u institucije, kidnapiranja, hapšenja, pa sve do toga da se uhićuju zdravstveni radnici i onemogućava im se temeljna zdravstvena zaštita.

“Tu se može dodati i napad na ekonomsku sigurnost, ukidanje platnog prometa u dinarima što je Kurtijeva (Albina) poruka Srbima da nemaju što tražiti na Kosovu”, kazao je Vučević.

Na Kosovu je od danas jedina služben valuta euro čime se srbijanski dinar isključuje iz platnog prometa što je u susjednoj Srbiji izazivalo brojne reakcije pa je i srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić kazao da je “zabrinjavajuće” to što međunarodna zajednica poziva Kosovo da odgodi odluku o ukidanju dinara.

“Uvijek dođe do toga da međunarodna zajednica traži vrijeme o odlaganju odluka , a da ne ulaze u to jesu li one u skladu s dogovorom”, kazao je Dačić te dodao kako se takvom odlukom želi potaknuti Srbe na iseljavanje.

Evropska unija u četvrtak je pozvala Prištinu da osigura više vremena za prilagodbu na novi način uporabe novca te da pronađe rešenje u sklopu dijaloga koji Kosovo i Srbija vode pod pokroviteljstvom EU.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić smatra kako takva odluka predstavlja pokušaj da se ukine dijalog Beograda i Prištine i pokušaj progona srpskog naroda s Kosova.

Platni promet Srbije u kontinuitetu je funkcionirao na Kosovu i nakon ratnih sukoba 1999. u većinski srpskim sredinama, a dinari su posredstvom Trezora Srbije u opticaju u trgovini, srpskim institucijama, ugostiteljstvu i ostalim privatnim uslužnim djelatnostima

No zamjenik kosovskog premijera Besnik Bislimi drži da ta odluka ima za cilj kontroliranje novca u platnom prometu na Kosovu, unapređenje borbe protiv kriminalnih aktivnosti, te zaštitu potrošača i platnog sustava Kosova.