Ekonomija

VTK BiH za Bosnainfo o drvnoj industriji: "Bilježimo pad, ali ne u svim oblastima. Najviše izvozimo u 3 države..."

Drvna industrija Bosne i Hercegovine, uz metalski sektor, predstavlja pokretač izvoza Bosne i Hercegovine.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Kriza izazvana ratom u Ukrajini, nedostatak sirovina i energenata, inflacija cijena i recesija na nama najvažnijem tržištu izvoza u Njemačku, u 2023. godini značajno se odrazila i na izvoz drvne industrije Bosne i Hercegovine.

Proizvođači — ekonomska okosnica Njemačke — posebno su pogođeni skupom energijom, višim kamatama i slabom globalnom potražnjom.

Nekoliko velikih industrijskih kompanija počelo je smanjivati troškove.

Na svako profitabilno preduzeće imate one koji su u gubitku u Federaciji, posebno sada kada dolazi do recesije u Njemačkoj i drugim zemljama EU što prije svega negativno utječe na izvoznike i vidimo da je već došlo u proteklih nekoliko mjeseci do gašenja proizvodnih pogona, posebno gore u Krajini gdje radnici gube svoje radno mjesto, a toga nije bilo ranije. Mislim da treba biti vrlo oprezan kad je riječ o cijenama energenata za našu privredu“, mišljenja je Admir Čavalić, predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.

Pročitajte još

Za deset mjeseci tekuće godine u BiH smanjen je ukupni obim razmjene u drvnoj industriji. U istom periodu je izvezeno drveta i njegovih proizvoda u ukupnoj vrijednosti od 1,4 mlrd KM.

Iz Vanjskotrgovinske komore BiH za Bosnainfo pojašnjavaju situaciju u drvnoj industriji:

„Smanjen je izvoz i ploče i furnira za 122,3 miliona KM ili 23 % u odnosu na isti period prethodne godine, a istu grupu proizvoda izvozimo u Srbiju, Hrvatsku i Njemačku.

Smanjen je i izvoz parketa i ostalog profiliranog drveta za 8,5 miliona KM ili 22%, te izvoz građevinske stolarije za 24,9 miliona ili 16%, najviše u Hrvatsku, Italiju i Srbiju.

Izvoz namještaja je zaustavio trend rasta, ali u analiziranom periodu nije ni opadao, tako da je gotovo jednak prošlogodišnjem. Izvezeno je namještaja u ukupnoj vrijednosti od 563,2 miliona KM, najviše u Njemačku.

Pročitajte još

Porastao je izvoz montažnih kuća za 2,8 miliona KM ili 10%, a najviše ih izvozimo u Hrvatsku, Njemačku i Veliku Britaniju. Montažne kuće su mnogo jeftinije od zidanih, zbog čega se sve više ljudi, kako kod nas tako u svijetu, odlučuje upravo za njih.

Uvoz je smanjen za 42,1 milion KM ili 9%, te isti iznosi 441,7 miliona KM, čemu je najviše doprinio pad uvoza proizvoda od šumarstva za 25,9 miliona KM ili 35%.

Značajan doprinos smanjenju uvoza je i smanjenja uvoza ploče i furnira za 25,8 miliona KM ili 9%, a uglavnom je to rezultat smanjenja uvoza rezane građe i šperploče, furnirane ploče.

Analizirajući robnu razmjenu drvnog sektora, evidentan je suficit u robnoj razmjeni, koji za 10 mjeseci tekuće godine iznosi 930,1 milion KM“.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje, BiH je tokom prošle godine u inostranstvo izvezla montažne kuće u vrijednosti od 130,8 miliona maraka i to najviše u Njemačku. Kad je riječ o uvozu, lani su u BiH iz inostranstva stigle kuće u vrijednosti od 8,23 miliona maraka, uglavnom iz Turske i Italije.

Projekcije Svjetske banke za 2024. i 2025. godinu za tržište Evropske unije i Bosnu i Hercegovinu koje predviđaju rast realnog BDP-a, obima vanjskotrgovinske razmjene, industrijske proizvodnje i izvoza, te pad nezaposlenosti i cijena, daju optimizam i za oporavak bh. ekonomije.