Kako je saopšteno iz VW-a nakon sastanka rukovodstva, namjerava se ukinuti osiguranje zaposlenja koje važi do 2029. godine, a koje se od 1994. uvijek iznova produžavalo.
Šef VW-a Oliver Blume je, kako stoji u saopštenju, na sastanku istakao da se automobilska industrija nalazi u vrlo zahtjevnoj i ozbiljnoj situaciji.
“Ekonomsko okruženje se dodatno pogoršalo, novi ponuđači pristižu u Evropu”. Njemačka kao lokacija sve više zaostaje u pogledu konkurentnosti. “U ovom okruženju, moramo sada kao kompanija djelovati konsekventno”, rekao je Blume, piše Deutsche Welle.
Prema mišljenju uprave, brendovi unutar Volkswagena AG moraju biti sveobuhvatno restrukturisani.
“Čak ni zatvaranje fabrika koje proizvode vozila i lokacija na kojima se proizvode komponente u trenutnoj situaciji više ne može biti isključeno ako se nešto brzo ne uradi po tom pitanju.”
Dva pogona suvišna?
U saopštenju Radničkog savjeta navedeno je da menadžment smatra da su suvišne najmanje jedna veća fabrika automobila kao i jedna za proizvodnju komponenti.
“Time u fokus dolaze sve lokacije u Njemačkoj – bez obzira na to da li je riječ o Volkswagenu AG ili nekim podružnicama, bez obzira na to da li je riječ o lokacijama u zapadnoj ili istočnoj Njemačkoj”, stoji u saopštenju.
Koji pogoni bi konkretno mogli biti pogođeni, za sada se ne zna.
Šefica Radničkog savjeta, Daniela Cavallo, najavila je masivan otpor. Planovi su “napad na naša radna mjesta, lokacije i kolektivne ugovore”, objasnila je u posebnom izdanju časopisa Radničkog savjeta “Mitbestimmen”.
“Time se dovodi u pitanje sam VW i samo srce koncerna. Protiv toga ćemo se boriti žestoko”, rekla je Cavallo. “Dok sam ja ovdje, neće biti zatvaranja VW-ovih postrojenja!”
Weil: Prvo ispitati druge mogućnosti
Predstavnici zaposlenika, zajedno sa pokrajinom Donjom Saksonijom, imaju većinu u Nadzornom odboru Volkswagena. Premijer Donje Saksonije i član nadzornog odbora Stephan Weil pozvao je koncern da odustane od zatvaranja pogona. Nesporno je da, kako je rekao, postoji potreba za djelovanjem, ali da se prvo moraju ispitati sve druge mogućnosti za smanjenje troškova.
“Očekujemo da se neće doći do pitanja o zatvaranju pogona zahvaljujući uspješnoj primjeni alternativnih mjera”, rekao je Weil.
“Moramo dodatno uložiti napore”
Glavni brend Volkswagen već se godinama bori s visokim troškovima i po profitnoj marži zaostaje za sestrinskim brendovima unutar koncerna, poput Škode, Seata i Audija. Program štednje, pokrenut 2023. godine, ima za cilj da se do 2026. rezultat poboljša za deset milijardi eura.
No, nedavni neuspjeh u novim poslovnim poduhvatima dodatno je pogoršao situaciju. Da bi se ipak postigla ciljana poboljšanja rezultata, troškovi sada moraju biti smanjeni više nego što je bilo planirano.
“Protivvjetar je postao značajno jači,” rekao je menadžer marke VW Thomas Schäfer, stoji u saopštenju te zaključio: “Zato moramo uložiti dodatne napore i stvoriti uslove za dugoročni uspjeh.”
„Njemačka više nije dovoljno konkurentna“
Predsjednik CDU-a Friedrich Merz u najavi pooštravanja mjera štednje Volkswagena vidi ekonomsko-politički poziv na buđenje za saveznu vladu.
„Njemačka više nije dovoljno konkurentna“, kritikovao je Merz, te ocijenio da je moguće da je VW napravio grešku usmjeravajući se isključivo na elektromobilnost.
Međutim, veliki dijelovi njemačke industrije, osim automobilske, kao što su hemijska industrija i mašinstvo, više nisu konkurentni, rekao je Merz.
Za to su prvenstveno odgovorni politički okvirni uslovi. Volkswagen je od strane uprave proglašen „slučajem za sanaciju“, rekao je Merz.
„Ovo sada konačno pokazuje i ovoj saveznoj vladi gdje stojimo. Ovo nije pitanje konjunkture na svjetskom tržištu.“