VW je 2015. godine priznao da je instalirao softver za podešavanje razine emisija u milione vozila diljem svijeta, što je pokrenulo jedan od najvećih njemačkih poslijeratnih industrijskih skandala.
Winterkorn se suočava s optužbama uključujući i prijevaru zbog upotrebe takozvanih uređaja za određivanje, zbog kojih su automobili u laboratorijskim testovima izgledali manje zagađujući nego što su bili na cesti, te bi mogao biti osuđen na 10 godina zatvora ako bude proglašen krivim.
Podnio je ostavku na mjesto čelnika VW grupe – čiji brendovi variraju od Porschea i Audija do Škode i Seata – nedugo nakon početka krize, ali pokušaji da mu se sudi do sada nisu uspjeli.
Sada mu je 77 godina, a treblao mu se suditi 2021. zajedno s još četvoricom direktora VW-a, ali je postupak protiv njega razdvojen i odgođen zbog njegovog lošeg zdravstvenog stanja.
Međutim, regionalni sud u gradu Braunschweigu, u blizini povijesnog sjedišta VW-a u Wolfsburgu, objavio je ranije ove godine da će postupak protiv njega konačno krenuti ovog mjeseca.
Otada se ponovno pojavila zabrinutost za njegovo zdravlje, s izvještajima da je morao biti podvrgnut operaciji sredinom juna, a sada postoje nova pitanja o tome hoće li moći izdržati dugotrajno suđenje.