BiH

Vlada Japana nastavlja pomagati zdravstvene ustanove u Bosni i Hercegovini

Unazad trideset godina, Vlada Japana je u sektor bh. zdravstva kroz bespovratna sredstva uložila gotovo 40 miliona maraka.

FOTO:  BHRT/ELMA ŠUT (J.K.)
FOTO: BHRT/ELMA ŠUT (J.K.)

Na ovom polju, gdje stojimo jako loše, kadrovski ali i materijalno, žele olakšati život lokalnom stanovništvu u malim sredinama. Najnovija donacija su nova sanitetska vozila i medicinska oprema domovima zdravlja u Maglaju, Doboju i Kozarskoj Dubici.

Dom zdravlja Maglaj bogatiji je za dva nova moderna vozila hitne pomoći. Ova vrijedna donacija Vlade Japane olakšat će život za 20 hiljada stanovnika, koliko ih ima Maglaj, ali i rad medicinskom osoblju jer su vozila koja su do sad korištena uveliko dotrajala, piše BHRT.

NEJRA NALIĆ MEDŽIĆ, direktorica Doma zdravlja Maglaj

“Kantonalna bolnica Zenica i Opća bolnica Tešanj udaljeni su od nas 50 kilometara i za nas je od iznimnog značaja imati dobro, sigurno vozilo jer često od naše pravovremene reakcije, kao i brzog i efikasnog prijevoza, zavisi i život naših pacijenata, tako da će ovo za naš grad biti od velike pomoći.”

Kroz ovaj projekat, koji samo za Maglaj prelazi vrijednost od 150 hiljada maraka, cilj Vlade Japana je upravo stvaranjem dostojnijih uslova rada zaštititi zdravlje pacijenata, ali i olakšati rad medicinskog kadra.

KINEFUCHI MASAMI, ambasador Japana u BiH

“Sada su sredstva manja nego prije, jer je Bosna i Hercegovina stabilnija, ali kroz ovaj projekat želimo da nastavimo pomaganje i da odgovorimo osnovnim potrebama lokalnog stanovnistva. Samo tokom ove godine planirano je još 10 projekata u raznim gradovima.”

TANJA RADOŠ KOSIĆ, ministrica zdravstva ZDK

“Zdravstvo je u jako teškom stanju u Zeničko-dobojskom kantonu, ali i u cijeloj Federaciji. Predanim radom i trudom se može popraviti. Pored svih vozila i aparata jako je bitan i zdravstveni kadar. Znači, mi moramo raditi i na zadržavanju mladih liječnika i sestara.”

MIRSAD MAHMUTAGIĆ, načelnik Maglaja

“Dosta toga je rađeno u zdravstvenom sektoru, ali i mimo, kada je u pitanju deminiranje, pomoć Centru za socijalni rad. Ovo je treći projekat u samom Domu zdravlja.”

Kroz 30-godišnju tradiciju pomaganja našem zdravstvu, koja do sad premašuje 40 miliona maraka, sanitetska vozila i medicinsku opremu dobili su i domovi zdravlja Doboj i Kozarska Dubica. Ostaje pitanje kada će naše vlasti učiniti svoj dio posla i sačuvati stručni kadar koji treba raditi sa opremom doniranom od Vlade Japana. Jer, broj medicinskih radnika koji su otišli raditi vani odavno se broji hiljadama.