BiH

VELIKA TRAGEDIJA: Veliki kašalj odnio je život dvoipomjesečne bebe

U Bosni i Hercegovini zabilježen je jedan slučaj velikog kašlja ili hripavca i to u Hercegovačko-neretvanskom kantonu.

FOTO: DECJISAJT
FOTO: DECJISAJT

Bakterija koja izaziva veliki kašalj potvrđena je kod bebe, koja je nažalost izgubila život.

Dvoipomjesečna beba nije bila vakcinisana, a imala je i drugih zdravstvenih problema.

Nadležni kažu da nema mjesta širenju panike, ali pozivaju na vakcinaciju. U Hrvatskoj ima čak i epidemija velikog kašlja.

Direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH Siniša Skočibušić nedavno je za Bosnainfo govorio o ovoj bolesti, pri čemu se procentualno dotakao i smrtnosti:

“Jedna od najčešćih komplikacija ove bolesti je upala pluća (15-20% slučajeva) te razni problemi koji mogu nastati usljed naprezanja organizma, kao što su krvarenje iz nosa, pojava bruha te prolaps rektuma i pneumotoraks.

Najčešće se radi o dojenčadi

Također, moguća i nerijetka komplikacija jesu i epileptični napadi (2-4% slučajeva) te encefalopatija (0.5% slučajeva). Smrtnost iznosi oko 1 na 100 slučajeva, a najčešće se, nažalost, radi o dojenčadi i sasvim maloj djeci”, te pojasnio kako se prenosi:

“Važno je istaknuti da se širi kapljičnim putem i da su osnovni načini liječenja, prije svega, prevencija eliminacije prijenosa s jedne strane, a s druge, prevencija samim cjepljenjem”.

U Zavodu za javno zdravstvo Hercegovačko-nerevanskog kantona potvrdili su da je u Sveučilinoj kliničkoj bolnici Mostar prije desetak dana zabilježen slučaj zarazne bolesti velikog kašlja ili hripavca kod dvopomjesečne bebe, piše Crna hronika.

Pročitajte još

“I pored svih mjera koje su kologe s klinike za pedijatriju poduzele, dijete je, nažalost, prenilo. Mogu reći da je dijete imalo i neke druge zdravstvene probleme, i mogu vam reći da dijete nije bilo vakcinisano, da li zbog tih bolesti ili ne, ali to je period kad se prva doza za hripavac daje u drugome mjesecu”, govori za BHRT Eniz Čolaković, direktor Zavoda za javno zdravstvo HNK-a.

Veliki kašalj ili hripavac je izrazito zarazna bakterijska infekcija dišnih puteva, a najbolja prevencija je redovito vakcinisanje djece. U Zavodu, stoga, apeliraju na redovito vakcinisanje djece kako bi se spriječila pojava i širenje zaraznih bolesti, kao što je to trenutačno slučaj sa hripavcem u susjednoj Hrvatskoj. Najteže je u Splitu, gdje je više od 70 oboljelih, dok je u Zagrebu zaraženo 10 osoba.

“Bojala bih se da ga nisam cijepila, ali s obzirom na to da jesam, nema nikakvog straha, mislim dosad nije bilo ni dvojbe hoću li cijepiti ili ne, definitivno je bilo za”, kaže Martina Selihar, majka jednogodišnjaka iz Zagreba.

Nadražen kašalj i visoka temperatura

“Ako imate novorođenče, to je dijete do mjesec ili dijete koje je staro do tri mjeseca, a ima recimo simptome nadrženog kašlja, pri tome ne može spavati, ima isprekidani san, loše jede, ima visoku temperaturu, onda se javlja odmah. Djeca koja su starija od tri godine, a nemaju visoke temperature, znači to su one iznad 39, 40, tresavice, ti mogu pričekati i treći dan simptoma”, jasan je Đurđica Šešo Šimić, pedijatar.

Posljedni put hripavac je na području Federacije zabilježen 2018. godine, kada su 93 osobe bile zaražene.

“Radi se o bakterijskoj bolesti koja je preventibilna cijepljenjem i pokrivena je obveznim kalendarom imunizacije. Nažalost, opseg imunizacije ovim cjepivom je 68%, što ne obuhvaća kolektivni imunitet koji bi trebao biti preko 90%”, kaže Siniša Skočibušić, direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

U Zavodu za javno zdravstvo ističu kako se posljednih mjeseci na razini Federacije provodi pojačan program imunizacije, jer njegov pad nosi rizik da se ponovno vrate zarazne dječje bolesti koje su već godinama praktično iskorijenjene. Nadaju se da ipak neće doći do ozbiljnijih epidemijskih razmjera u slučaju velikog kašlja.