BiH

Ustavni sud FBiH od januara ne postoji?

Ustavni sud FBiH ostao je bez sudija. Ništa od imenovanja, barem za sada.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Stavovi predsjednika Federacije neusaglašeni su sa stavovima potpredsjednika, zbog čega već godinama nije moguće uspostaviti dogovor.

Iako se očekivalo da će pregovori vođeni unutar četiri zida rezultirati okončanjem procesa imenovanja, to se nije desilo.

Sada je upitno i da li će Ustavni sud od početka naredne godine imati kvorum.

Proteklog mjeseca sve je ličilo na to da će imenovanje sudija Ustavnog suda Federacije doživjeti epilog.

Prostora za razgovor ima i previše, no za dogovor je tijesno. A to je jasno i danas, kada je posljednja šansa da se imenuju sudije prije izbora propala.

Predsjednik FBiH Marinko Čavara jednog je stava, a njega je iskazao upravo proteklog mjeseca kada je samoinicijativno imenovao sudije.

I tada su ga potpredsjednici FBiH podsjetili da bez njihovog pristanka Čavara nema ingerencije za takav korak. I imenovanje je propalo.

– Sporno je to i danas, kada se mišljenja ne podudaraju. Kolega Čavara je bio na nekom fonu toga da nije moguće izvršiti imenovanje ali je razgovor ostao otvoren.

Danas su uz posredovanje Delegacije EU u BiH i OHR-a održane nove konsultacije predsjednika i potpredsjednika FBiH.

Čavara je eksplicitno protiv imenovanja sudija Ustavnog suda FBiH prije izbora – rekao je Milan Dunović, potpredsjednik FBiH.

A upravo to je predosjetila i druga potpredsjednica, Melika Mahmutbegović, koja je u telefonskom razgovoru za O Kanal poručila da Čavara svjesno blokira proces imenovanja.

Kaže da krši Ustav, igrajući po HDZ-ovom scenariju.

– Ustav nisam prekršio. Jasno sam sukladno Ustavu omogućio da funkcionira Vijeće za vitalni nacionalni interes.

Oni nemaju šta osporiti u ovoj odluci zato što pribjegavaju lažima, spinovima. Jasno stoji u Ustavu – predsjednik Federacije imenuje sudije Ustavnog suda na prijedlog VSTV-a – izjavio je Čavara.

– Po Ustavu nije nadležan da donosi odluku o imenovanju, već da predloži imena sudija uz saglasnost potpredsjednika – dodaje Dunović.

Saglasnost Čavara nije imao. Potpredsjednicima je sporna nacionalna zastupljenost. Žele da bude na onom nivou kakav je kod odlazećih sudija.

Prema riječima Melike Mahmutbegović, Čavara je predložio sudiju iz reda ostalih, čime je oduzeo jednu od dvije preostale pozicije za sudiju iz reda bošnjačkog naroda.

– Ovdje nije problem pravne prirode i procedure su tu jasno razrađene. Radi se o pokušaju da se politikantskim putem sa jednoga polja problem prebaci na drugo – smatra profesor prava Šukrija Bašić.

Proces imenovanja sudija Ustavnog suda Federacije traje skoro pa deceniju. Trenutno funkcioniše sa petero sudija, a jedan od njih sredinom januara odlazi u penziju.

– Ako se do tada ne imenuje barem jedan sudija, Ustavni sud neće imati kvorum.

Smatram da je nemoguće da do sredine januara imamo novi saziv Doma naroda koji bi potvrdio prijedlog odluke koju bi nas troje eventualno donijeli – navodi Dunović.

Čavara je, doduše, ostavio prostora za razgovor nakon izbora, no prema riječima Dunovića, nema optimizma.

Umjesto 9, u Ustavnom sudu djelovat će 4 sudije, što nije dovoljno za održavanje sjednica, niti će biti moguće donijeti bilo kakvu odluku.

Da bude jasnije, ukoliko se obistini ovaj scenario, Ustavni sud Federacije neće postojati. Ukoliko ponovo OHR ne reaguje.