Ako zaboravimo svijetle tradicije iz naše narodnooslobodilačke borbe, i ako se ne budemo nadahnjivali njima, zlo fašizma koje ni danas ne miruje, moglo bi nam opet zakucati na vrata, rekao je danas Refik Softić, predsjednik Udruženja Antifašista i boraca NOR-a Vogošća, na prigodnoj manifestaciji koju je u znak sjećanja na formiranje Prve crnovrške partizanske čete i 82. godišnjice polaska legendarnog Igmanskog marša Prve proleterske brigade, organizovalo njegovo udruženje.
Igmanski marš, jedan je od najvažnijih partizanskih pohoda na prostorima bivše Jugoslavije u Drugom svjetskom ratu, ostvaren u veoma hladnoj noći 27. na 28. januar 1942. godine nadljudskim naporima boraca koji su, pored neprijateljskih straža, prošli kroz Jošanicu, prošli pored Sarajeva i po dubokom snijegu, preko Igmana do tada slobodne Foče, pješačili pri temperaturi od minus četrdeset stepeni. Mnogi su postali invalidi.
Zbog promrzlina, ostali su bez prstiju na nogama, a nekima su amputirane i noge. Ovaj pokret bio je nužan kako bi se pripadnici Prve proleterske brigade izvukli sa prostora Romanije gdje su bili opkoljeni jakim njemačkim snagama.
Pored njega o značaju ovih historijskih dana govorili su Sead Đulić, predsjednik SABNOR-a BiH i Migdad Hasanović, Načelnik općine Vogošća. Istakli su potrebu da mlade generacije ne smiju zaboravljati historijske vrijednosti antfašističke borbe naših naroda.




Posebnu pažnju prisutnih privuklo je, vrlo emotivno, kazivanje Albina Pibernika, jednog od preživjelih učesnika Igmanskog marša, koji je govorio o naporima njegovih saboraca da se, uprkos teškim vremenskim uslovima, izvuku iz Njemačkog obruča i probiju do slobodne teritorije.
Erna Menzilovć, srednjoškolka i članica Upravnog odbora UABNOR-a Vogošća pročitla je prigodni referat o Igmanskom maršu.
Zapise boraca vezane za pohod preko Igmana pročitala je Uma Bidžević, dok su Davud Dučić i Amar Ferhatović otpjevali pjesme „Bilećanka“ i „Konjuh planinom“.
Inače, ova manifestacija je počela okupljanjem članova udruženja antifašista i boraca NOR-a sarajevskog kantona, Breze, Goražda, Konjica, Srebrenika…, i drugih gostiju kod spomen obilježja pravca prolaska Igmanskog marša u vogošćanskoj ulici Spasoje Blagovčanina, odakle se, nakon polaganja cvijeća, formirana marševska kolona uputila ka Lovačkom domu „Lane“ na Grabljivoj njivi na čijem je platou održan prigdan program u okviru kojeg su se evocirale uspomene na ove svijetle tradicije iz Narodnooslobodilačke borbe.
Po okončanju manifestacije, uz pjesmu, čaj i tradicionalni vojnički grah, nastavljeno je druženje boraca i gostiju.
E.M.