Ističe da tokom zime u većoj mjeri plivaju oni koji treniraju ozbiljnije, plivači takmičari i triatlonci. Tokom ljeta plivanje je toliko popularno da zima svakako ne može pratiti taj tempo, ali pliva se naglašava Đukić.
Marka smo pitali pliva li se zimi, ali kako je enciklopedija u ovoj oblasti, temu smo zajedno obradili detaljnije.
Banjalučanin je 20 godina u plivanju, bio je juniorski i seniorski rekorder Bosne i Hercegovine i juniorski reprezentativac. Trener plivanja je desetak godina, a uči djecu i odrasle.
Marko nam kaže da smo kao nacija plivači, negdje na sredini što se tiče svjetske populacije, ali tehnički nismo ispravni zato što nemamo plivanje kroz obrazovanje. Imamo dosta odraslih neplivača, zbog tog obrazovnog sistema ili neke traume iz djetinjstva – ističe Marko, navodeći da se stide toga i uglavnom nikada ne idu na bazen ili more.
Kaže da su nove generacije motorički lošije, ali da su bolji plivači jer su roditelji osvješteniji i tokom sezone su puni bazeni mališana koji uče plivati.



Kao trener, ali i roditelj kaže da je najbolje početi učiti odmah, sa pola godine. Da se prilikom tuširanja uči zadržavanje daha i ronjenja u kadi, a što se tiče škole plivanja sa pet godina – ističe trener, dodajući da mlađi lakše uče svakako.
Dosta zavisi i od sposobnosti čovjeka, da li se bavio nekim sportom i je li aktivan.
Smatra da svi mogu naučiti plivati, samo nekome treba duže, nekome kraće. Ne može naučiti samo onaj ko odustane, i oni najteži slučajevi za 30 časova nauče tri stila plivanja – poručuje Đukić.
Najbolji motiv za učenje je, kaže, kada momak i djevojka trebaju ići na more, a jedno je neplivač. Dakle, kad muka natjera – kazao je Marko za kraj razgovora.