IT

Trendovi: Top 10 programskih jezika u 2023.

Analytic Insight prognozirao je koji će programski jezici ove godine biti najviše u trendu. Pri sastavljanju liste, kao glavni argument nameću se potrebe u softverskom smislu uzduž raznih industrija.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Koliko je bitno pratiti ove trendove i imati programerske vještine, potvrđuje činjenica da je unazad dvije godine kreirano 90 posto ukupnih podataka ikad kreiranih na globalnoj razini.

Baš zato će kroz narednih deset godina biti 22 posto više radnih mjesta za programere.

No, da ne duljimo, evo deset prigramskih jezika koje nikako ne bi smjeli ignorirati dogodine.

Python

Riječ je o interpretiranom i objektnom jeziku, trenutno trećem najpopularnijem na svijetu i njime se kroz ovu godinu koristilo 48,24 posto programera. Fleksibilan je i može se koristiti za razne svrhe, od framework dizajna, mikro-frameworka, kompleksnih sustava za upravljanje sadržajem, generiranja desktop GUI-a, znanstveno i kvantitativno računanje.

Java

Klasik u ovom društvu i peti najpopularniji programski jezik na svijetu. Jeftina je i pomaže u smanjenju vremena razvoja softvera. Nadalje, poboljšava ponudu aplikacije i promiče inovacije. Zbog toga je ovaj programski jezik jedan od najlakših za naučiti i koristiti za razvoj softvera.

JavaScript

Dinamični jezik, a ujedno i najpopularniji na svijetu. Njime se u 2022. služilo 64,96 posto developera. Podržava objektno-orijentirane, imperativne i deklarativne programerske paradigme. Kao rezultat dobije se funkcionalan programski jezik, kojem su glavna svrha web stranica, ali i situacije nevezane uz browsere.

C#

Popularan je kod starijih i mlađih programera, u svijetu se njime služi njih 27,86 posto i često ga oni koji s njime rade tretiraju kao primarni programski jezik.

C/C++

Iako neki ne bi rekli, razlika u ovim programskim jezicima je značajna. I to na fundamentalnoj razini. Primjerice, dok je C jezik nižih, C++ je jezik viših razina. Tko god želi napredovati svijetu programera, trebao bi znati C.

PHP za Web

Podosta je popularan jer s njime radi 22 posto profesionalaca. Idealan je za web razvoj i može se jednostavno integrirati u HTML. Posebnost mu je i to što se lako nauči pa je odlična podloga za teže jezike kao HTML, CSS ili SQL.

R

Iako se njime služi samo pet posto programera u ovom trenutku, idealan je za statističke izračune i grafiku. Glavna primjena mu je u analizi podataka i vizualizaciji, ali sve češće ga se vidi i na drugim eksperimentima vezanima za podatke. Iako je praktički identičan Pythonu, ima više prednosti i potencijala.

TypeScript

Zapravo se radi o pojednostavljenom JavaScriptu, kojem je glavna primjena lakše i efikasnije pronaći pa otkloniti greške. Radi se o strogo tipiziranom jeziku. TypeScript posebno uključuje JavaScript IDE i razne tehnike, poput statičke provjere. Drugim riječima, ovaj programski jezik olakšava čitanje i razumijevanje koda.

Objective-C

Ovaj kompilirani objektno-orijentirani jezik razvio je Apple, a bazira se na C jeziku i Smalltalk konceptima. Zato ga se i smatralo u počecima svojevrsnim dodatkom za C.

Swift

Najpopularniji programski jezik za razvoj mobilnih aplikacija. Već to je dovoljno objašnjenje zašto bi bilo dobro poznavati ga već iduće godine, kad će potražnja za programerima koji njime barataju biti povećana. Ali, s njime se može raditi samo u iOS okruženju, piše ictbusiness.info.