IT

Tehnologija napreduje u čitanju misli: AI uspio pročitati naše misli iz skenova mozga

Prethodna istraživanja su pokazala da moždani implantat može omogućiti ljudima koji su izgubili sposobnost govora da sriču riječi ili čak rečenice. Međutim, neuroznanstvenik Alexander Huth sa Sveučilišta Teksas u SAD-u navodi kako dekoder njegovog tima "radi na drugačijem principu".

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

“Naš sistem funkcionira na razini ideja, semantike, značenja”, rekao je Huth na konferenciji za novinare. Radi se o tehnologiji koja može rekonstruirati jezične forme bez invazivnog moždanog implantata, odnosno stručnjaci su uspjeli mapirati na koji način riječi, fraze i značenja potiču reakcije u regijama mozga koje obrađuju jezik.

Koristili model GPT-1 – prethodnika tehnologije koja je implementirana u ChatGPT .Ubacili su te podatke u jezični model neuronske mreže koji koristi GPT-1, (prethodnika tehnologije koja je implementirana u ChatGPT). Prije toga su istrenirali model da predvidi kako će mozak reagirati na percipirani govor, a zatim smanji opcije dok ne nađe najbliži odgovor.

Kako bi testirali točnost modela, ispitanici su tijekom skeniranja fMRI-jem slušali različite sadržaje, a dekoder je uspio uhvatiti bit onoga o čemu su prilikom toga razmišljali. Na primjer, kada je sudionik čuo rečenicu “još nemam vozačku dozvolu”, model je reagirao s “još nije počeo učiti voziti”.

Naučnici su priznali da se dekoder borio s ličnim zamjenicama kao što su “ja” ili “ona”, ali uspio je shvatiti bit radnje čak i kada su ispitanici smišljali vlastite priče ili gledali nijeme filmove, piše AFP.

FOTO: LORENZO CAFARO/PIXABAY
FOTO: LORENZO CAFARO/PIXABAY

Etički problemiBioetičar David Rodriguez-Arias Vailhen sa Univerziteta Granada u Španjolskoj, koji nije sudjelovao u novoj studiji, smatra da ovdje nailazimo na određene etičke probleme, odnosno da se na ovaj način približavamo budućnosti u kojoj su mašine “sposobne čitati misli”. Pritom je upozorio da bi se takvo nešto moglo dogoditi protiv volje ljudi, primjerice dok spavaju.

Naušnici koji su radili Ina istraživanju očekivali su ovakve primjedbe. Stoga su proveli testove koji su pokazali da njihov dekoder ne funkcionira na onome na kome se prije nije vježbao prilikom analize moždane aktivnosti.

Dodatno, tri sudionika su mogla po želji zbuniti dekoder. Tokom slušanja jednog podcasta, ispitanicima je rečeno da broje do sedam, zamišljaju životinje ili smišljaju drugu priču u mislima. Sve te taktike “sabotirale” su dekoder, rekli su stručnjaci..

Istraživanje naziva Semantic reconstruction of continuous language from non-invasive brain recordings objavljeno je u časopisu Nature Neuroscience.