Svijet

Talibani će prisustvovati kineskom forumu "Pojas i put"

Talibani će iduće sedmice prisustvovati kineskom forumu Pojas i put, saopćio je portparol u subotu, naglašavajući sve snažnije veze službenog Pekinga s njihovom administracijom, uprkos tome što ih nijedna vlada nije zvanično priznala.

FOTO: EPA-EFE/SAMIULLAH POPAL
FOTO: EPA-EFE/SAMIULLAH POPAL

Talibanski zvaničnici i ministri povremeno su putovali na regionalne sastanke, uglavnom one koji su bili usredsređeni na Afganistan, ali forum Pojas i put jedan je od najistaknutijih multilateralnih samita na kojima su pozvani da prisustvuju.

Forumom u Pekingu u utorak i srijedu obilježava se 10. godišnjica ambiciozne globalne infrastrukturne i energetske inicijative predsjednika Xi Jinpinga, za koju se najavljuje da se rekonstruira drevni Put svile za jačanje globalne trgovine.

Vršilac dužnosti talibanskog ministra trgovine i industrije Haji Nooruddin Azizi otputovat će u Peking narednih dana, naveo je portparol ministarstva Ahundzada Abdul Salam Jawad u tekstovnoj poruci Reutersu. On će prisustvovati i pozvat će velike investitore u Afganistan – navodi on.

Osiromašena zemlja mogla bi ponuditi bogatstvo željenih mineralnih resursa. Ministar rudarstva 2010. godine je procijenio da Afganistan ima neiskorištena nalazišta, od bakra do zlata i litija, u vrijednosti između jedne i tri milijarde dolara. Nije jasno koliko ona danas vrijede.

Kina je u pregovorima s talibanima o planovima, započetim pod prethodnom vladom koju je podržavala kineska strana, o mogućem ogromnom rudniku bakra u istočnom Afganistanu.

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova nije odmah odgovorilo na zahtjev za komentarom.

Azizi će nastaviti razgovore u Pekingu o planovima za izgradnju puta kroz koridor Wakhan, uski planinski pojas u sjevernom Afganistanu, kako bi se omogućio direktan pristup Kini, tvrdi Ahundzada.

Zvaničnici iz Kine, talibana i susjednog Pakistana saopćili su u maju kako bi željeli da Pojas i put ukljući Afganistan i da se vodeći kinesko-pakistanski ekonomski koridor proširi preko granice do Afganistana.

Talibane nije formalno priznala nijedna vlada otkako su prije dvije godine preuzeli kontrolu nad Afganistanom nakon što su se američke i druge strane snage povukle.

Niz ograničenja pristupa ženama javnom životu i zabrana rada mnogim ženskim zaposlenicama u nevladinim organizacijama povećali su prepreke na putu ka priznavanju, posebno od zapadnih zemalja, tvrde zvaničnici i analitičari međunarodnih odnosa.

Kina je pojačala angažman s talibanima, postajući prva zemlja koja je imenovala ambasadora u Kabulu otkako su talibani preuzeli vlast, i investirala je u rudarske projekte.

Kineski ambasador predao je akreditive talibanskom vršiocu dužnosti premijera prošlog mjeseca. Druge zemlje zadržale su svoje prethodne ambasadore ili imenovane šefove misija u svojstvu otpravnika poslova koji ne uključuje formalno podnošenje akreditiva vladi, prenosi Reuters.