Svijet

Aktivisti upozoravaju na porast broja samoubistava među afganistanskim ženama

Prošle sedmice, tinejdžerka je izvršila samoubistvo tako što se objesila u svojoj kući u centralnoj afganistanskoj provinciji Bamyan.

FOTO: EPA-EFE / STRINGER
FOTO: EPA-EFE / STRINGER
Ilustracija

Njena porodica se suzdržala od otkrivanja bilo kakvih detalja o njenoj smrti, ali je susjeda rekla lokalnim medijima da je bila uznemirena zbog toga što ne može ići u školu, što je rezultat zabrane talibanske administracije da se obrazuju žene i djevojčice.

Dan kasnije, u drugom dijelu Afganistana, 23-godišnja žena pucala je u sebe iz puške. Prema izvještajima lokalnih medija, ona je taj korak napravila zbog nasilja u porodici.

Aktivisti su naveli da je došlo do porasta samoubistava žena otkako su se talibani vratili na vlast u augustu 2021.

S obzirom na to da je teško pronaći konkretne brojke, grupe za ljudska prava strahuju od ovog problema, a brojke su u velikoj mjeri nedovoljno prijavljene.

Lokalni kanal Tolo News objavio je da je prošle godine u zemlji bilo 250 pokušaja samoubistva – od toga 188 žena i 62 muškarca.

Maryam Marof Arwin, koja vodi lokalnu nevladinu organizaciju pod nazivom “Organizacija za dobrobit Afganistana, žene i djeca jačaju”, rekla je da svaki mjesec primaju izvještaje o najmanje devet do 11 samoubistava žena, od kojih su mnoge mlade djevojke.

Međutim, stvarni broj bi mogao biti u stotinama, rekla je za Anadolu.

“Većina samoubistava je u mjestima kao što su Takhar, Kunduz, Bamyan, Badghis, Faryab, Mazar-i-Sharif i druga ruralna područja”, izjavila je Arwin.

Navela je dva glavna faktora za nedovoljno izvještavanje o ovom pitanju: nevoljnost porodica i pritisak talibana.

“Talibani pokušavaju suzbiti izvještaje o samoubistvima. Uglavnom ne dozvoljavaju medijima da objave ove izvještaje. Ali vidimo porast broja samoubistava i zabrinuti smo za položaj žena, posebno djevojčica”, istakla je Arwin.

Glavni razlog za porast broja samoubistava među ženama je njihov sve lošiji životni standard u Afganistanu, smatraju aktivisti.

Smatraju da je među ženama prisutna depresija, posebno zbog zabrane obrazovanja i zapošljavanja, što pogoršava ionako loše ekonomske uslove brojnih porodica zarobljenih u siromaštvu.

Ostali faktori uključuju prisilne brakove, nasilje u porodici i opći nedostatak društvenog života.

Prošle godine, Fawzia Koofi, bivša zamjenica predsjednika afganistanskog parlamenta, rekla je u Vijeću za ljudska prava UN-a da afganistanske žene sebi oduzimaju živote iz očaja.

“Svakog dana ima barem jedna ili dvije žene koje izvrše samoubistvo zbog nedostatka mogućnosti, zbog mentalnog zdravlja, zbog pritiska koji su izloženi. To što se prodaju djevojčice od devet godina, ne samo zbog ekonomskog pritiska, već i zbog toga što nema nade za njih, za njihovu porodicu, nije normalno”, rekla je Koofi.

Nedavno je junski izvještaj stručnjaka za prava koje su imenovali UN upozorio na sistematski “rodni aparthejd” i “rodni progon” u Afganistanu pod talibanima.

“Teška, sistematska i institucionalizirana diskriminacija žena i djevojčica u srcu je talibanske ideologije i vladavine, što također izaziva zabrinutost da bi oni mogli biti odgovorni za rodni aparthejd”, rekao je specijalni izvjestilac UN-a za Afganistan Richard Bennett u Ženevi.

Privremena talibanska administracija je, međutim, odbacila te tvrdnje.

Glasnogovornik talibana Zabihullah Mujahid optužio je “Ujedinjene nacije i neke zapadne institucije i vlade” za širenje “propagande koja ne odražava stvarnost”.

Uz ostale probleme, aktivisti i novinari u Afganistanu obratili su se društvenim medijima kako bi prijavili slučajeve samoubistava.

Zan TV, kuća koju su nekada vodile žene novinarke, svakodnevno dijeli ažuriranja na “X”, nekadašnjem Twitteru.

U julu, organizacija je prijavila najmanje sedam slučajeva samoubistava afganistanskih žena.

Hamid Samar, osnivač kanala koji je napustio Afganistan ubrzo nakon što su se talibani vratili na vlast, rekao je za Anadolu da svoje vijesti dobivaju od lokalnih kontakata i ljudi na terenu.

Kao razloge za pogoršanje situacije naveli su, prije svega, nezaposlenost, nedostatak obrazovanja, nasilje u porodici, prisilne brakove i siromaštvo.

“Afganistanske žene su imale velika dostignuća u posljednjih 20 godina. Onda je odjednom sve stalo. Odjednom im je bilo zabranjeno sve”, rekao je Samar.

Zbog ograničenja koje su uveli talibani, mnoge žene, uključujući udovice i one bez muškaraca u svojim porodicama, ostale su bez sredstava za zaradu i preživljavanje, dodao je.