Ekonomija

SVE VIŠE FIRMI PROPADA U BiH Šta će biti s radnicima? (VIDEO)

Firme koje su prije nekoliko godina bile među najuspješnijim, zatvaranje pogona pravdaju ekonomskim gubicima. Šta će biti s radnicima?

propale firme
FOTO: PIXABAY
ilustracija

Deset radnica BFM-a, sestrinske kompanije grupacije Prevent, dobile su otkaze početkom ovog mjeseca. Među njima su Mersima i Aida, sa 20 godina radnog iskustva u ovoj grupaciji.

Oko 20 do 3 su nazvali i tražili da dođem u kancelariju, gore su bili pravnici, direktorica koji su mi saopštili da se moje mjesto ukida, da ću u svakom slučaju šta god odlučila u tom trenutku dobiti otkaz – priča Mersima Šišman, bivša radnica firme BFM Zenica.Nakon 20 godina dobila sam otkaz, navedeno je, kao, iz ekonomskih razloga i što sam odbila da idem lokaciju Visoko, te da sam ih povrijedila – kaže Aida Karić, također bivša radnica iste firme.

POSTUPAJU U SKLADU SA ZAKONOM!?

A pored ovog, tekstilni giganti iz Visokog, Kiseljaka, Novog Travnika, Bosanskog Petrovca te Bužima također su zatvorili svoje pogone. Među njima i Alma Ras u Bosanskom Petrovcu.

Vijest da se zatvara naš pogon primili smo zadnji dan sezone, dan prije godišnjeg odmora, vlasnici su došli i obavijestili nas da je smanjeno tržište. Kupac za kojeg smo radili je otkazao narudžbe i odlučio prekid poslovanja s našom kompanijom – ističe bivša zaposlenica kompanije Alma Ras Džejlana Mehić.Iz svih nabrojanih kompanija, ističu, postupaju u skladu sa zakonom. Ipak, zakon o radu nije definisao šta će biti s radnicima nakon otkaza, osim da završavaju na birou za zapošljavanje. Postavlja se pitanje zašto tekstilne firme nemaju sindikate?

Činjenično stanje jeste da su u nekim firmama zabranili mogućnost organizacija Sindikata i oni ljudi koji su dolazili dakle do saveza sa željom da formiraju sindikalne organizacije su vrlo brzo ostali bez posla – kaže predsjednik Saveza samostalnih sindikata FBiH Selvedin Šatorović.

TEŠKI IZAZOVI TEK DOLAZE

Manje firme modifikovanjem svoje proizvodnje iznalaze načine da opstanu i ne otpuštaju radnike, prenosi BHRT

Mi smo firma koja se prilagođava tržištu, ako nam neki proizvod ne uspije na tržištu mi nalazimo rješenje u drugom, tražimo druge kupce i onda ispunjavamo njihove uslove, a uz to uslove i naših radnika – govori Senida Zadić iz Empres Zenica.

Iako, primjerice, kantonalne vlasti ističu da će pomoći radnicima različitim projektima poticaja, s državnog nivoa bez konkretnih rješenja. Teški izazovi za ovu granu industrije tek dolaze, predviđanja su stručnjaka.