IT

Svakodnevno ih se pošalje više od 10 milijardi, a ukupno ih je gotovo 3.500: Znate li koji su najpopularniji emojiji u svijetu?

Već 10 godina svijet slavi posebnu značajku modernog života na današnji dan. Naime, 17. jula u svijetu se obilježava - Dan emojija, smajlića odnosno emotikona.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

U eri digitalne komunikacije, gotovo je nemoguće zamisliti svijet bez emojija. Bez obzira bio to palac gore, smajlić, srce ili nešto potpuno novo, emojiji su postali ključni u prenošenju naših osjećaja kroz tekstualne poruke i društvene mreže.

No, znate li kako su nastali emojiji i otkud potječu? Još 1990-ih godina, Shigetaka Kurita za NTT Docomo osmislio je riječ “emoji” koja na japanskom znači “slikovna riječ” i stvorio ukupno 176 emojija. Međutim emojiji nisu doživjeli pravu popularnost do pojave mobilnih telefona s mogućnošću slanja tekstualnih poruka.

Prvi korisnici tih tekstualni poruka veoma su brzo shvatili da samo slanje tekstualne poruke ne može prenijeti trenutne osjećaje pošiljatelja. Teško je iz riječi “dobro”, shvatiti je li osoba ljuta, prihvaća li nešto mirno ili misli nešto treće. Zato su veoma brzo u upotrebu krenuli prvo emotikoni (koji su se sastojali od nekoliko znakova kojima bi se stvaralo lice, npr. : i ) davali su :)), a s razvojem mobilnih telefona, a potom i pametnih telefona i emojiji.

Prvi mobilni telefon opremljen emojijima bio je japanski J-Phone 1997. godine, a danas je na tržištu nemoguće pronaći telefon koji u svom operativnom sustavu, obično u sklopu tipkovnice, ne nudi barem neki oblik emojija.

Prvi Svjetski dan emojija obilježen je 17. jula 2014. godine nakon što je osnivač internetske stranice o emojijima, Emojipedije, Jeremy Burge, predložio upravo taj dan za obilježavanje sve veće upotrebe emojija.

Danas Unicode standard prepoznaje gotovo 3500 emojija, a svake se godine dodaju novi. Tako su prošle godine za objavu odobreni emoji “lice koje se trese”, “guska”, “cvijet zumbul” i “rozo srce”. Ti su emoji odobreni u septembru 2022. godine i tokom 2023. godine trebali bi postati dostupni na svim platformama.

U sklopu ažuriranja Unicode standarda, svakog septembra odobravaju se novi emojiji. Za ovu godinu predloženi su novi emojiji poput “limete”, “glave koja se miče lijevo desno”, “glave koja se miče gore dolje”, “ptice feniks”, “lanca koji puca”, “smeđe gljive” i cijelog niza emojija koji prikazuju ljude. Koji će od tih emojija zaista biti odobren i uvršten u Unicode standard za sljedeću godinu, saznat ćemo u septembru, piše Zimo.hr.

Do tad, Emojipedija je u sklopu Svjetskog dana emojija, dodijelila Svjetsku nagradu za emojije i to u cijelom nizu kategorija – od najpopularnijih, najboljeg novog emojija i najiščekivanijeg emojija.

Tako je najpopularniji novi emoji upravo “rozo srce”, slijedi ga “glava koja se trese” i potom svjetloplavo srce”.

A dok čekamo pobjednike u ostalim kategorijama, nekoliko zanimljivosti o emojijima.

Znate li da se svakog dana, putem Facebook Messengera, bez ikakve dodatne riječi, šalje više od 900 miliona emojija, a više od 700 miliona koristi se u objavama na Facebooku?

Najčešće korišten emoji na Twitteru je “lice sa suzama radosnicama”. To je ujedno i najpopularniji emoji na iOS-u.