Svijet

STVARI IZMIČU KONTROLI Stigao službeni odgovor Kine na dolazak Pelosi na Tajvan

Samo nekoliko minuta nakon što je predsjednica američkog Predstavničkog doma Nancy Pelosi sletila na Tajvan, oglasilo se Ministarstvo vanjskih poslova Kine.

FOTO: NARONG SANGNAK/EPA
FOTO: NARONG SANGNAK/EPA

Oni su opet oštro osudili njenu posjetu Tajvanu. Predsjednica američkog Kongresa Nensi Pelosi sletila je 2. augusta na Tajvan uprkos snažnom protivljenju Kine, što predstavlja ozbiljno kršenje principa i odredbi tri zajednička komunikea Kine i Sjedinjenih Država. Također ozbiljno narušava mir i stabilnost u Tajvanskom moreuzu i šalje ozbiljan pogrešan signal secesionističkim snagama koje se bore za nezavisnost Tajvana.

Kina se njenom posjetu odlučno protivi i oštro je osuđuje, te je dala ozbiljne izjave i snažne proteste Sjedinjenim Državama. Od osnivanja Narodne Republike Kine 1949. godine, 181 država je uspostavila diplomatske odnose sa Kinom na osnovu principa jedne Kine. Princip jedne Kine je univerzalni konsenzus međunarodne zajednice i osnovna norma međunarodnih odnosa. Godine 1979., američka strana se jasno obavezala u komunikeu kojim se uspostavljaju diplomatski odnosi između Kine i Sjedinjenih Država da “Sjedinjene Američke Države priznaju Vladu Narodne Republike Kine kao jedinu legitimnu vladu Kine”.

“Američka strana pokušava da kontroliše Kinu sa Tajvanom”

U toj mjeri, narod Sjedinjenih Država će održavati kulturne, komercijalne i druge neslužbene odnose s narodom Tajvana.” Od američkog Kongresa se, kao dijela američke vlade, očekuje da se striktno pridržava načela američke vlade o jednoj Kini i da se suzdrži od bilo kakvih zvaničnih kontakata sa Tajvanom. Kina se uvijek protivila posjetama članova Kongresa Tajvanu, a odgovornost je izvršne vlasti SAD-a da ih spriječi u tome. Predsjednica Pelosi je trenutni lider Kongresa SAD-a i njena posjeta Tajvanu u bilo kojem obliku i iz bilo kojeg razloga velika je politička provokacija za eskalaciju službenih odnosa između SAD-a i Tajvana, što Kina nikada neće prihvatiti, a kineski narod nikada na to neće pristati.

Pitanje Tajvana je najvažnije, centralno i osjetljivo pitanje u odnosima SAD i Kine. Trenutno se situacija u Tajvanskom moreuzu suočava s novom rundom napetosti i ozbiljnih izazova, a osnovni razlog je to što tajvanske vlasti i američka strana stalno mijenjaju status quo. Tajvanske vlasti su se u više navrata “oslonile na Sjedinjene Države u traženju nezavisnosti”, odbijale da priznaju konsenzus iz 1992., bavile su se “dekineizacijom” i promovirale “progresivnu nezavisnost Tajvana”.

Američka strana je pokušala “iskoristiti SAD kao alat za promicanje nezavisnosti Tajvana. Američka strana pokušava da “kontroliše Kinu sa Tajvanom”, iskrivljujući i izdubljujući princip jedne Kine, jačajući zvanične odnose između SAD i Tajvana i podržavajući secesionističke aktivnosti “nezavisnosti Tajvana”. Ovo je veoma opasan čin igranja vatrom, a oni koji se igraju vatrom će se opeći.

“Trebali bismo prestati govoriti jedno, a raditi drugo”

Stav kineske vlade i naroda po pitanju Tajvana je dosljedan. Čvrsta je volja više od 1,4 milijarde Kineza da odlučno čuvaju suverenitet i teritorijalni integritet zemlje, a zajednička je želja i sveta dužnost svakog Kineza postići potpuno ponovno ujedinjenje domovine. Javno mnijenje se ne može narušiti, a opći trend se ne može preokrenuti. Nijedna zemlja, nikakva sila i niko ne bi trebao pogrešno procijeniti snažnu odlučnost, čvrstu volju i snažnu sposobnost kineske vlade i naroda da brane nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet i da postignu nacionalno ujedinjenje i nacionalno podmlađivanje. Kao odgovor na posjetu predsjednika Predstavničkog doma američkog Kongresa Tajvanu, Kina će poduzeti sve potrebne mjere da odlučno odbrani nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet, a SAD i separatističke snage Tajvana će biti odgovorne za sve posljedice koje proizađu iz toga.

Kao dvije velike sile, pravi način da se Kina i Sjedinjene Države slažu može biti samo međusobno poštovanje, miroljubivi suživot, izbjegavanje konfrontacije i suradnja za dobitnu situaciju. Pitanje Tajvana je čisto unutrašnja stvar Kine, i nijedna druga zemlja nema pravo da sudi o pitanju Tajvana. Kina oštro poziva Sjedinjene Države da prestanu igrati na “tajvansku kartu” kako bi “kontrolirali Kinu s Tajvanom”, da prestanu da se miješaju u poslove Tajvana i da se miješaju u kineske unutrašnje stvari, da prestanu podržavati i odobravati separatističke snage “nezavisnosti Tajvana” u različitim oblicima, i da se prestane sa bilo kakvim naporima po pitanju Tajvana.

Trebali bismo prestati govoriti jedno, a raditi drugo po pitanju Tajvana, prestati iskrivljavati i izdubljivati princip jedne Kine, poduzeti praktične radnje kako bismo se pridržavali principa jedne Kine i odredbi tri kinesko-američka zajednička saopćenja, i efikasno sprovesti u praksu obećanja “četiri ne i jedno ne” koja je dalo rukovodstvo SAD. Ne treba ići sve dalje pogrešnim i opasnim putem – naveli su u saopćenju, piše Avaz.