Politika

Strateško partnerstvo na ozbiljnim iskušenjima: Čović "iskulirao" Dodika

Strateško partnerstvo Milorada Dodika i Dragana Čovića počelo je da pokazuje prve pukotine nakon što je u posljednjih nekoliko dana lider HDZ BiH dva puta “iskulirao” ili čak potpuno kontrirao stavovima svog dugogodišnjeg saveznika.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Prvi signal da među liderima dvije najveće srpske i hrvatske stranke u BiH ne postoji saglasnost baš o svim strateškim pitanjima, kako su ranije često isticali, pokazao se prije desetak dana, kad je šef SNSD javno otkrio da političke predstavnike Hrvata u zajedničkim institucijama pokušava nagovoriti da zajedno bojkotuju državni nivo vlasti.

“Da ne otkrivam sve detalje, reći ću dio: BiH će funkcionisati samo dok u njenim strukturama sjede sva tri naroda. Pokušavam da ubijedim Hrvate da jednokratno napustimo institucije BiH”, rekao je Dodik.

Navedeni prijedlog aktuelnog predsjednika Republike Srpske lider HDZ BiH, Dragan Čović, upadljivo je ignorisao.

Još upečatljiviji znak da među Dodikom i Čovićem postoje ozbiljna razmimoilaženja po važnim “strateškim” pitanjima ukazao se samo nekoliko dana nakon što je lider SNSD objelodanio da Hrvate ubjeđuje da napuste institucije BiH. Iako Dodik već godinama ne propušta priliku da istakne kako je za Republiku Srpsku neprihvatljivo članstvo BiH u NATO, a nedavno je najavio i prekid svih kontakata zvaničnika Srpske sa tim vojnim savezom, lider HDZ otvoreno mu je kontrirao izjavom da približavanje BiH NATO “ne može biti zaustavljeno”, te da će, kako je rekao, Hrvati biti predvodnici tog procesa.

Politički analitičar Milan Sitarski smatra da između lidera SNSD i HDZ postoji saglasnost oko ključnih pitanja u BiH, ali, kao što se pokazalo posljednjih dana, ne baš oko svih.

“Transparentne su razlike između Dodika i Čovića po pitanju NATO. Čović i HDZ žele da BiH uđe u NATO, u kom se nalazi i Hrvatska, ali nisu spremni da zaobilaze ustavnu proceduru koja je nužna za tako nešto. Oni ne bi žrtvovali federalistički Ustav BiH za članstvo u NATO, iako je nedvosmislena njihova želja da BiH uđe u taj vojni savez2, kaže Sitarski za Srpskainfo.

Što se tiče Dodikovog prijedloga da Srbi i Hrvati zajedno napuste institucije BiH, Sitarski ističe da su strategije lidera SNSD i HDZ i po tom pitanju potpuno različite.

“Hrvati tretiraju državni nivo vlasti kao fundamentalan u ovoj zemlji, jer je taj nivo onaj na kome ih je najteže zaobići. Mislim da nema potrebe da SNSD i HDZ, odnosno Čović i Dodik kao njihovi predsjednici, imaju saglasnost o apsolutno svim pitanjima. Ključno je da imaju saglasnost oko najvažnijeg pitanja, a to je nužnost legitimnog predstavljanja svih konstitutivnih naroda”, smatra Sitarski, piše Srpskainfo