Magazin

Šta ako ga sretnete: Smijete li probuditi mjesečara?

Mjesečarenje je rijedak fenomen.Oko 15% djece uzrasta od 5 do 12 godina iskusilo je mjesečarenje. Međutim, taj udio drastično opada do puberteta i ovaj oblik poremećaja spavanja rijetko se javlja u odrasloj dobi.

FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY
FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY

Šta se krije iza toga i kako da se ponašate kada sretnete mjesečara? Fenomen mjesečarenja je jedna od takozvanih parasonija. Ovo se odnosi na abnormalne događaje tokom spavanja ili na pragu između budnosti i sna. Ponašanje kod mjesečara je složeno. Može doći do jednostavnog sjedenja, što se naziva “buđenje zbunjenog”, ili hodanja po kući. Nakon buđenja, obično se ničeg ne sjeća.

“Mjesečarska sigurnost”

Uobičajena je pretpostavka da se mjesečari mogu dobro orijentirati i općenito se ne ugrožavaju. Međutim, istraživanja pokazuju suprotno. Koordinacija pokreta je izuzetno loša. Mjesečar često posrne ili posustane.

Hodanje po pravoj liniji jedna je od najvećih opasnosti. Uprkos otvorenim očima, mjesečar ne vidi da li se nešto kreće prema njemu. Prepreke mu mogu nanijeti povrede. Postoji i opasnost od pada, jer mjesečar ne primjećuje kada mu se put završava.

Šta učiniti ako sretnete mjesečara?

Mjesečar obično ne reaguje. Kada daje odgovor, loše ga artikuliše. Treba pokušati vratiti mjesečara u krevet. Morate paziti da ga ne probudite. Inače bi se zaprepastio i uznemirio zbog svoje trenutne situacije.

U slučaju opasnosti, vjerovatno bi od straha pogrešno reagovao. U najrjeđim slučajevima dešava se da mjesečar postane nasilan. U vraćanju uspavanog, važno je samo da ga zaštitite od njega samog.

Mjesečar je također poznat kao “mjesečar”. Ustvari, mjesečar ima tendenciju da se orijentiše prema izvoru svjetlosti. To može biti mjesec ili bilo koje drugo svjetlo.