Svijet

Skandal u nizozemskom ministarstvu: Kolege crnce zvali majmunima i crn*ugama

Nizozemska se dugo promovisala kao liberalno i multikulturno društvo, ali zemlja se zadnjih godina suočava sa svojom historijom kolonijalne sile i ropstva

FOTO: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ
FOTO: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Nizozemsko ministarstvo vanjskih poslova izvinilo se nakon izvještaja u kojem ga se kritikuje za institucijski rasizam tako što su neki zaposlenici nazivani “majmunima” ili su udaljeni s posla zbog boje kože.

Nezavisni izvještaj koje je naručio pokret Black lives matter otkrilo je da su se zaposlenici obojene boje kože nerijetko osjećali isključeni i zanemareni od kolega bijelaca.

U tekstu se ističe da su često bili izloženi verbalnoj agresiji slušajući kako drugi vrijeđaju ljude zbog boje kože, religije i porijekla, premda “uglavnom nisu lično bili zlostavljani”.

Zvali ih majmunima, crnčugama, krampusima…

Stanoviti broj zaposlenika je, navodi se u izvještaju, rekao da su ljudi “više puta nazivani ‘majmunima’ i ‘bokitosima’ “, kako se zvala gorila koja je 2007. pobjegla iz nizozemskog zoološkog vrta. Druge su nazivali “crnčugama” i “krampusima”, dodaje se u izvještaju.

“Jedan je zaposlenik opisao afričke zemlje kao ‘zemlje majmuna’ “, dodaje se u dokumentu sastavljenom na temelju intervjua s 33 osobe i debatne skupine s ukupno 47 ljudi.

Među njima su bili zaposlenici ministarstva “bikulturalci” koji rade u Nizozemskoj i u inostranstvu te osoblje ambasada i pojedini zaposlenici bijelci, navodi se.

Nizozemski ministar vanjskih poslova Wopke Hoekstra je rekao da je izvještaj “bolno i nevjerovatno”.

“To što su neki kolege u ministarstvu i u predstavništvima u svijetu doživjeli neprihvatljivo je i iskreno me dira”, napisao je na Twitteru.

U izvještaju se ističe da su rezultati “nametnuli pitanje postoji li institucijski rasizam. Mislimo da postoji”.

Nizozemska se dugo promovisala kao liberalno i multikulturno društvo, ali zemlja se zadnjih godina suočava sa svojom historijom kolonijalne sile i ropstva.

Mediji su objavili da se vlada planira do kraja mjeseca službeno izviniti za ropstvo, što je naišlo na oštru kritiku, pošto su skupine koje zastupaju bivše kolonije rekle da ih niko nije pitao za mišljenje.