BiH

Sit gladnom ne vjeruje: Bacamo enormnu količinu hrane, a javne kuhinje sve punije. Narod kopa po kontejnerima

Podatak Ujedinjenih nacija da se godišnje u Bosni i Hercegovini uništi više od 400.000 tona hrane je poražavajući, jer u isto vrijeme svaka peta osoba nema šta da jede svaki dan.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER

To su saopštili iz Fondacije Mozaik, naglasivši da je, uprkos značajnim naporima institucija vlasti, nevladinih i humanitarnih organizacija, problem gladi u BiH sve veći.

Poručili su da će građani i građanke BiH u narednom periodu imati priliku da svojim potpisom pokažu svoju podršku oslobađanju donacija hrane od plaćanja PDV-a, kao mjeru borbe protiv gladi. Potpisivanje pisma podrške biće organizovano u 12 gradova.

– Cilj inicijative “Niko gladan. Niko sam”, jeste da se dio donacija u hrani oslobodi od plaćanja PDV-a. Do sada su podršku ovoj inicijativi pružile brojne poznate ličnosti, pojedini predstavnici i predstavnice vlasti, kao i veliki broj građana i građanki BiH.

Međutim, ta podrška mora rasti i širiti se na sve sfere društva, jer će jedino tako naš cilj biti ispunjen, a on je jasan – da maksimalno smanjimo broj gladnih osoba u našoj zemlji, da omogućimo javnim kuhinjama da lakše funkcionišu i pruže pomoć što većem broju osoba u potrebi. Oslobađanjem donacija hrane od plaćanja PDV-a ćemo omogućiti kompanijama da doniraju veće količine prijeko potrebne hrane. Vjerujemo da ćemo u ovom zajedničkom cilju uspjeti, jer donosioci odluka imaju razumijevanje koliko je ovo važno – poručili su iz Fondacije Mozaik.

FOTO: IDW
FOTO: IDW

Podsjetili su da se u javnim kuhinjama u BiH dnevno hrani oko 18.000 osoba, a veliki broj ljudi dobija i dnevne obroke ili mjesečne pakete pomoći sa namirnicama kako bi preživjeli.

U Bratuncu postoji i javna kuhinja za bebe, a u Lukavcu djeluje javna kuhinja za djecu sa invaliditetom. Zbog drastičnih i progresivnih poskupljenja, sve više osoba prinuđeno je da traži pomoć drugih kako bi nahranili svoje porodice i sebe, poručuju iz ove fondacije.

– Svoju podršku ovoj inicijativi možete dati elektronskim potpisivanjem ili direktnim stavljanjem potpisa u gradovima u kojima će se u narednim danima održavati akcije prikupljanja potpisa, a to su Breza, Živinice, Laktaši, Žepče, Šamac, Tešanj, Drvar, Teslić, Mostar, Tuzla, Banjaluka i Sarajevo. Potpisi će se prikupljati na trgovima, ulicama, kampusu i drugim prometnim mjestima do 31. maja – navodi se u saopštenju, prenosi Srpskainfo.