BiH

Sezona grijanja je pred nama, kakva je situacija? Hoće li BiH ostati bez plina, šta je alternativa?

Septembar je uveliko, a građani se s pravom pitaju da li će Bosna i Hercegovina imati dovoljne zalihe plina za sezonu grijanja koja je pred nama?

FOTO: ILUSTRACIJA / BOBATOO.CO.UK
FOTO: ILUSTRACIJA / BOBATOO.CO.UK

Da li će svjetska kriza sa nabavkom i poskupljenjem prirodnog gasa imati svoje refleksije i na našu zemlju. KJKP “Toplane Sarajevo” objavile su u avgustu saopćenje gdje tvrde kako nema razloga za brigu, no da li je to tako. Pitali smo ih kakva je situacija, kad možemo očekivati da zvanično počne sezona grijanja?

“Ne možemo vam ništa reći zvanično, jer i mi čekamo potvrdu kako bismo javnost na vrijeme obavijestili o sezoni grijanja. Očekujemo do 20. septembra da objavimo kakvo je stanje sa opskrbom gasa”, kazali su za portal Bosnainfo iz KJKP “Toplane-Sarajevo”.

Na besprijekorno funkcionisanje Toplana računa preko 50.000 stanova i oko 3.000 poslovnih prostora i objekata priključenih na sistem centralnog zagrijavanja. Nestašica prirodnog gasa bi za sve njih mogla stvoriti probleme, a to bi posebno pogodilo osjetljive kategorije, starije i bolesne osobe i porodice sa malom djecom.

Prema sadašnjim procjenama situacija nije dobra.

Zima koja dolazi sa sobom nosi i određene izazove. Sezona grijanja koja je pred nama će biti vrlo specifična i neizvjesna s obzirom na situaciju izazvanu agresijom Rusije na Ukrajinu i globalnom krizom u snabdijevanju prirodnim gasom kao ulaznim energentom neophodnim za rad postrojenja za zagrijavanje.

Pročitajte još

Predsjednica Evropske komisije je nedavno izjavila da bi se EU trebala pripremiti za najgori mogući scenarij kada je riječ o snabdijevanju prirodnim gasom. Nakon što je Rusija prekinula snabdijevanje gasom za 12 država članica, EU se okrenula nabavci gasa od SAD-a, Norveške, zemalja Zaljeva i drugih država.

S druge strane za “Eko toplana” Banja Luka upućenih strateškom partneru, preduzeću “Šume Republike Srpske”, tvrde kako je situacija sve nepovoljnija – isporuka energenta se ne odvija prema ugovornim odredbama, pa drvnog sortimenta za banjalučko komunalno preduzeće koje grije više od 60.000 svojih sugrađana, nema dovoljno.

Dodaju da je, zbog nepoštivanja ugovornih obaveza od strane “Šuma Republike Srpske”, pod znakom pitanja predstojeća sezona grijanja, odnosno, prema sadašnjem stanju, “Eko toplane” Banja Luka nemaju dovoljnu količinu energenta za uspješnu realizaciju grijne sezone.

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine 25. avgusta je usvojila informaciju Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o kretanju cijena plina, s prijedlogom za ublažavanje posljedica udara rasta cijena ovog energenta na njegove krajnje potrošače i to za šest mjeseci i istu proslijedila na Vijeće ministara. No o ovome dalje ni riječi jer zbog nedostatka kvoruma ponovo je odgođena sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.

No, naš federalni premijer tvrdi da nema brige. “Imamo barem sreću, za razliku od mnogih drugih zemalja, da možemo utjecati na cijene struje. Kao što znate, ona nije, niti će poskupjeti u ovoj godini. To sam obećao i to će tako ostati. Istovremeno, Federacija subvencionira račune za oko 80.000 socijalno ugroženih korisnika. Našu energetsku neovisnost vodimo putem održavanja proizvodnje vlastite struje, jer nju proizvodimo. Zato smo između ostaloga podržali i nastavak rada blokova 4 i 5 termoelektrana Tuzla i Kakanj”, kazao je ranije Fadil Novalić i poručio građanima:

“Što se tiče plina i goriva, skladišta su nam trenutno jedino rješenje za ublažavanje šokova koji se pojavljuju na tržištu. Radimo intenzivno na provođenju nekoliko rješenja”.