Ovaj pad dogodio se drugi put zaredom, nakon što je 2022. zabilježen rekordni urod od 157,6 miliona tona, piše Allaboutfeed.
Prema prognozama Petra Čekmareva, predsjednika poljoprivrednog odbora Ruske industrijske i trgovinske komore, proizvodnja žitarica u 2025. mogla bi pasti ispod 120 miliona tona.
Rast proizvodnje stočne hrane
Posljednji put je proizvodnja bila na tako niskom nivou 2018. godine, kada je urod iznosio 112 miliona tona.
Međutim, proizvodnja stočne hrane u Rusiji od tada je porasla s 28,8 miliona tona na 40 miliona tona u 2024., kažu iz Ruske unije proizvođača stočne hrane.
Prošlogodišnji urod žitarica im je bio značajno pogođen vremenskim nepravilnostima, a prema riječima Čekmareva, u 2025. industrija se mora pripremiti za nove nepogode. Ruska unija žitarica prognozira da će ovogodišnji urod biti blizu 125 miliona tona.
Arkadij Zločevski, predsjednik Unije, također je naglasio da će mnogo ovisiti o vremenskim uvjetima tokom proljeća te o količini vlage u tlu u tom periodu.
Osim vremenskih uvjeta, slabija profitabilnost ometa ulaganja.
“U 2024. nismo ostvarili nikakav profit od proizvodnje žitarica. Profitabilnost je bila praktički nula ili negativna. Naravno, poljoprivrednici nisu toliko zainteresirani za uzgoj kao prije“, rekao je Čekmarev.
Gubi dominantnu poziciju: Rusija će u 2025. izvesti 30 posto manje žitarica nego lani?
Negativna profitabilnost jedan je od faktora koji utječu na proizvodnu dinamiku. Tokom 2024. godine, Ruska unija žitarica više puta je upozoravala da rastući troškovi, zajedno s izvoznih dažbinama na žitarice i rastućim oporezivanjem u industriji, prisiljavaju poljoprivrednike da preispitaju svoje poslovne prakse.
Ruska Vlada insistira na domaćem sjemenu
Kao rezultat toga, koriste manje gnojiva i zaštitnih sredstava te odgađaju planove za modernizaciju poljoprivrednih strojeva.
Ovaj negativni trend mogao bi se nastaviti i u 2025. godini. Prema procjenama Čekmareva, ruski poljoprivrednici kupili su 70.000 tona manje gnojiva nego u isto vrijeme prošle godine.
Dodatno je istaknuo da “nije svaki poljoprivrednik odlučio kupiti visoko produktivno sjeme“, što je također važna komponenta za postizanje visokih prinosa.
U 2022. ruska Vlada pokrenula je program prema kojem farme trebaju prijeći na domaće sjeme, iako poljoprivrednici često ističu da je kvaliteta tog sjemena često niža u usporedbi s uvoznim.
Upozorenja o opasnostima daljnjeg smanjenja proizvodnje žitarica u Rusiji također dolaze u kontekstu šireg problema s poljoprivrednim sektorom, koji se suočava s ekonomskim i ekološkim izazovima u godinama koje dolaze.