U ovom slučaju imamo posla sa lošom pričom, koja ima kita kao protagonista i, nasreću, sretan kraj. Neke lebdeće mreže mogu uhvatiti čak i vrlo velike životinje, a ne samo one manje i manje jake. Čak i kit može zaglaviti, u nekim slučajevima i fatalno, u uništenu i napuštenu ribarsku mrežu.
Palma de Mallorca kit

Brod u Sredozemnom moru uočio je kita u teškom tjesnacu, a činilo se da ne može dalje plivati. Čamac je odmah alarmirao pomorski spasilački centar akvarijuma Palma de Mallorca , koji nije gubio vrijeme u spašavanju divovskog sisara. Akcija spašavanja kitova uredno je snimljena i objavljena na društvenim mrežama.
“Činilo se da razumije da smo mi tu da mu pomognemo”, rekao je jedan od spasilaca, koji je istakao da je u izrazu kita prepoznao i neku vrstu “gesta zahvale” prije nego što je otišao na put. Ne bi čudilo da je kit pokazao zahvalnost i prijateljstvo, s obzirom na to da je ova velika morska životinja i među najinteligentnijima zajedno sa orkama, hobotnicama, delfinima i morskim psima.
Gigi Toras je bio dio tima ronilaca koji su intervenirali u operaciji i ispričali kako je došlo do spašavanja. Kit, u suštini, nije mogao da otvori usta. Grupa ronilaca iz Palma de Mallorce otišla je do kita u nevolji, oko 5 km od ostrva.
Spasioci su prvo pokušali da razbiju mrežu sa čamca u kojem su bili. Potom su se u akciju uključili ronioci iz ronilačkog centra Albatros , koja je na sreću trajala manje od sat vremena. Mreža je morala biti ručno uklonjena s lica i usta kita koji bi za kratko vrijeme uginuo od gladi i nevolja.
“U prvih 10 sekundi kit je postao malo nervozan, posvuda je bilo mehurića. Ali ubrzo nakon toga mislim da je znala da smo tu da joj pomognemo. Opustila se i počeli smo da radimo od prednjeg dela usta do pozadi”, rekla je Gigi u intervjuu za Reuters, prenosi universoanimali-it.
“Nastavili smo ići i lomiti ribarsku mrežu, a ona se sve više tresla da bi se oslobodila”, rekla je Gigi. Nakon što ga je pustio, kit je ostao u društvu spasilaca, malo plivajući s njima. Vjerovatno je osjećaj olakšanja i sreće što je dobio pomoć natjerao kita da ponudi mali gest, možda zahvalnost prije odlaska.
Srećom, saradnja u ovom spašavanju došla je da pruži drugu šansu životinji koliko je to lijepo živjeti u harmoniji i miru s čovjekom. Nadamo se da će more biti čistije i čistije s obzirom na to da je najveći uzrok zagađenja mora otpad iz komercijalnog ribolova.