Život

Rekordno nizak vodostaj rijeka širom Evrope

Zimski toplotni talas, rekordno nizak nivo kiše i zapanjujući nedostatak snijega u Evropi doveli su do rekordno niskih vodostaja rijeka, kanala i jezera širom kontinenta, a stručnjaci upozoravaju da bi se prošlogodišnje teške suše mogle ponoviti.

FOTO: VALENTINE CHAPUIS / AFP / GETTY IMAGES
FOTO: VALENTINE CHAPUIS / AFP / GETTY IMAGES

Prema studiji koju su u januaru objavili istraživači a Tehnološkog univerziteta u Grazu u Austriji, situacija sa vodom u Evropi postala je “veoma nesigurna”, prenosi CNN.

“Prije nekoliko godina nikada ne bih zamislio da će voda biti problem ovdje u Evropi. Zapravo, imamo problem sa vodosnabdjevanjem, i o tome moramo da razmišljamo”, rekao je jedan od istraživača Torsten Mayer-Gürr.

Studija navodi da su snježne padavine također dovele do smanjenja vodostaja, a prema istraživanju fondacije CIMA, na Alpima je ove godine bilo za oko 63 posto manje snijega nego inače.

Nedostatak snijega u zimskom periodu može ugroziti rezerve vode u proljeće i ljeto, pošto je manje snijega koji topljenjem stvara vodu za održavanje rijeka.

Američka medijska kuća navodi da je Francuska prošlog ljeta pretrpjela najgoru sušu u historiji, ali bi ove godine situacija mogla biti još gora ako ne bilo značajnih padavina u narednih nekoliko mjeseci.

Neke od najvećih i najpoznatijih vodenih površina u Italiji takođe presušuju, pa su tako nivoi vode na jezeru Garda toliko niski da je sada moguće prošetati do ostrva u sredini, hodajući po izloženom koritu jezera.

CNN navodi da je mnogo teže uzeti vodeni taksi u Veneciji, jer su neki njeni kanali postali previše plitki da bi se gondole održavale na površini, dijelom zbog nedostatka padavina, a najduža rijeka u Italiji, Po, koja teče kroz sjever zemlje, ima 61 posto manje vode nego inače za ovo doba godine.

Prošlog ljeta italijanska vlada je proglasila vanredno stanje za oblast oko rijeke Po, koja je doživjela najveću sušu u posljednjih 70 godina.

Direktor italijanske ekološke grupe Legambiente, Giorgio Zampetti ocijenio je da iako je 2023. tek počela, ona “pokazuje zabrinjavajuće znake u pogledu ekstremnih vremenskih pojava i nivoa suše”.

U Španiji, koja je prošle godine doživjela najtopliju godinu u historiji, također postoji zabrinutost oko snabdjevanja vodom.

“Ne možemo garantovati snabdjevanje vodom za piće ili za ekonomsku upotrebu oslanjajući se isključivo na kišu”, rekla je ministarka za ekološku tranziciju te zemlje Teresa Ribera.

Španija je odobrila planove za ulaganje oko 24 milijarde dolara u upravljanje vodama, uključujući mjere za poboljšanje sanitacije i modernizaciju navodnjavanja.

Pored toga što je Evropa i ranije bila pogođena ljetnjim sušama, stručnjaci strahuju da bi izuzetno sušna posljednja dva mjeseca mogla nagovijestiti novu realnost, djelimično uzrokovanu porastom prosečnih globalnih temperatura.

“Ovi uslovi su bili rijetki u prošlosti, ali klimatske promjene mjenjaju režime padavina širom Evrope i čine ove ekstreme učestalijim i intenzivnijim. Postoji sve veća zabrinutost zbog nedostatka padavina u posljednjih nekoliko nedjelja, kao i zbog suše 2022. Naredne nedjelje će biti ključne”, rekao je klimatolog u Zajedničkom istraživačkom centru Evropske komisije, Andrea Toreti.