Autoritativni stil roditeljstva
Autoritativni stil roditeljstva karakterizira kombinacija topline, podrške i dosljedno postavljenih pravila. Roditelji koji primjenjuju ovaj pristup aktivno slušaju djecu, potiču ih na izražavanje osjećaja i istovremeno postavljaju jasne granice.
Utjecaj na razvoj djece:
Emocionalni razvoj: Djeca se osjećaju sigurno, voljeno i cijenjeno, što potiče razvoj zdravog samopouzdanja i sposobnosti regulacije emocija.
Socijalne vještine: Potaknuta na otvorenu komunikaciju i rješavanje konflikata, djeca razvijaju bolje socijalne odnose i empatiju.
Kognitivni razvoj: Postojanjem jasnih očekivanja, djeca uče samodisciplinu i razvijaju sposobnost donošenja promišljenih odluka.
Autoritarni stil roditeljstva
Drugi stil roditeljstva je autoritarni stil. Temelji se na strogoj disciplini, visokim zahtjevima i naglasku na poslušnost. U ovakvom pristupu često nedostaje emocionalna toplina i prostor za dijalog, a pravila se postavljaju jednostrano, bez objašnjenja.
Roditelji koji se oslanjaju isključivo na strogu disciplinu često stvaraju okruženje u kojem djeca ne osjećaju poticaj za samostalno rješavanje problema, što može dugoročno utjecati na njihovu sposobnost suočavanja s izazovima.
Utjecaj na razvoj djece:
Emocionalni razvoj: Djeca mogu razviti nisko samopouzdanje i osjećaj straha od pogrešaka. Nedostatak podrške otežava im izražavanje vlastitih emocija i osjećaja.
Socijalne vještine: Iako djeca mogu biti poslušna, često imaju poteškoća u uspostavljanju zdravih socijalnih odnosa te u rješavanju sukoba na konstruktivan način.
Kognitivni razvoj: Nedostatak prostora za samostalno donošenje odluka može ograničiti razvoj kritičkog razmišljanja i kreativnosti.